Lazio fitoi tre pikë të reja në Serinë A/Romë, Itali/2 tetor 2022/foto: EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Lazio tashmë ka shënuar tri fitore radhazi në Seria A., sulmi ishte i pamëshirshëm në të tre, dhe rrjeta ishte e qetë edhe këtë herë.

Pas triumfit ndaj Veronës (2:0), më pas Cremonese (4:0), tashmë “qiellinjtë” i mposhtën pa problem. Speciale në stadiumin “Olimpico” me 4:0.

Immobile nuk realizoi penallti për klubin romak në minutën e tretë, por shoku i tij i skuadrës e realizoi në minutën e 12-të. Kërcënuar sjellë një avantazh. Në minutën e 24-të, pozitive u rrit pas golit të Romagnoli.

Kontribut të rëndësishëm në fitore ka dhënë edhe ndërkombëtari serb Milinkoviç-Saviq i cili shënoi dy herë në minutën e 61-të dhe në kohën e fundit (90+1').

Me 17 pikë, Lazio barazohet në vendin e dytë me Atalantën, po aq kanë Milani dhe Atalanta, ndërsa Spezia, pas humbjes së katërt sezonale në kampionatin italian, është në vendin e 12-të me tetë pikë.