Kalidou Koulibaly solli Senegalin në raundin e 29-të/Doha, Katar/2022 nëntor XNUMX/foto: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Holandë nuk lejoi asnjë befasi, ai shënoi fitoren e dytë të Kupa e Botës në Katar, pasi mposhti mikpritësin me 2:0.

“Tulepët” arritën triumfin në golat e Gakpo në minutën e 26-të pas asistimit të Klaassen, dhe de Jong në 49 minuta.

Lojtarët e Louis van Gaal fituan vendin e parë në Grupin A me shtatë pikë, më parë Сенегал i cili fitoi kundër në ndeshjen direkte për pozitën e dytë Ekuador me 2:1.

Senegalezët fituan epërsi në minutën e 44-të me golin e Sar e cila ishte e saktë nga pika e bardhë.

Ekuadorasët barazuan në minutën e 68-të Kaisedo, asistent ishte Torres, por gëzimi i tyre zgjati vetëm 120 sekonda. Skuadra e Aliou Cisse ka shënuar një tjetër gol falë lojtarit të Chelseat. Kulibali.

Në fazën e 4-tës së Botërorit, Holanda do të luajë me nënkampionen dhe Senegali me ekipin e parë të grupit B, ku tabela aktuale duket kështu: Anglia 3 pikë, Irani 2, SHBA 1 dhe Uellsi. XNUMX.