VIDEO: Cristiano Ronaldo me një gol dhe një asist në ndeshjen e tij të 1200-të në karrierë

foto: EPA-EFE / STR

Futbollisti portugez Christiano Ronaldo me një gol dhe një asist kurorëzoi ndeshjen jubilare 1200 në karrierën e tij profesionale.

Al Nasr në kuadër të kampionatit të futbollit të Arabisë Saudite me 4:1 mposhti rivalin e qytetit Al Riad.

Me rastin e jubileut të madh, për portugezin 38-vjeçar është mbajtur një ceremoni e veçantë në stadiumin Al-Nasr të Riadit para fillimit të ndeshjes.

Ronaldo shënoi gol ndaj Al-Riyadhit në minutën e 33-të, ndërsa para pushimit (45+3’) asistoi Ottavio për 2:0.

Gjatë karrierës së tij, Ronaldo luajti 31 ndeshje për Sportingun (pesë gola), gjithsej 346 ndeshje për Manchester United (145 gola), 438 ndeshje për Real Madridin (450 gola), 134 ndeshje për Juventusin (101 gola) dhe deri më tani 46 ndeshje për Al Nasr (39 gola). Ai luajti 205 ndeshje për kombëtaren portugeze dhe shënoi 129 gola.

Para Ronaldos në numrin e ndeshjeve në karrierën e tij, janë vetëm anglezët Peter Shilton (1375) dhe Paul Bestok (1286), si dhe brazilianët Rogerio Seni (1237) dhe Fabio (1212).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË