VIDEO | Kostadin Shurbanovski-Shurbe: Ne luftojmë për çdo person në audiencë sikur të ishin fëmijët tanë

Kostadin Shurbevski - Shurbe / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Shkupi këto ditë pret emra të mëdhenj të muzikës botërore, të cilët shprehjen e tyre muzikore do ta prezantojnë para publikut në kuadër të edicionit të 22-të të traditës. "Off-Fest", i cili zhvillohet nga data 7 deri më 10 qershor në Opera dhe Baleti Kombëtar dhe në MCC.

Me atë rast, një mysafir në "Shtypi i mëngjesit" ishte organizator i festivalit, recensues muzikor, kritik dhe promotor Kostadin Shurbanovski-Shurbe, me të cilët biseduam për “Off-fest”-in e sivjetmë dhe rëndësinë e eventeve të tilla në vendin tonë.

“Praktikisht të gjithë të ftuarit në festival janë me ne për herë të parë, gjë që nuk flet mirë për jetën tonë koncertale në qytet dhe në fshat, por ajo që është këtu është se ne jemi krenarë që gjithmonë premierojmë emrat në Off-fest. .

Kështu do të jetë edhe këtë vit, pas hapjes me këngëtaren e madhe të fados Mizia, e cila ishte një gur në mozaikun që na ka munguar gjatë gjithë këtyre viteve, programi do të vijojë me interpretimet e zanës popullore estoneze Marie Kalkun me të. instrument i çuditshëm tradicional dhe vokale unike.

Në të njëjtën mbrëmje, Zarina Prvasevda jonë do të ketë koncertin e saj së bashku me grupin e saj dhe do të prezantojnë albumin e ri. Të premten kemi edhe dy koncerte, dyshja Justin Adams dhe Mauro Durante dhe njujorkezi ynë Krste Rojevski, i preferuari i publikut maqedonas.

Mbrëmja e fundit do të mbahet në MCC, së pari me filmin dokumentar kushtuar çiftit Irena dhe Wojtech Havel, të cilët do të performojnë live në kinemanë "Frosina" menjëherë pas dokumentarit.

Dhe mbyllja e festivalit këtë vit do të jetë në Sallën e Dancing në MCC, me kombinimin marokeno-francez "Bab l' Blues", një nga grupet më emocionuese të muzikës botërore në botë, dhe orkestrën nëntë anëtarëshe të emri legjendar i rumbas kongoleze, kitaristi Dizzy Mandjeku & Odemba ok all-stars”, thotë Schurbe për programin e pasur të sivjetmë të “Off-fest”.

Organizimi i këtij lloj festivali tek ne është një proces shumë i ndërlikuar dhe i vështirë, thotë Schurbe, por kënaqësia e publikut pas koncerteve është ajo që e shtyn përpara.

“Ka shumë gjëra që janë më të dhimbshme se sa të bukura, sidomos kur organizon një koncert në Maqedoni, por mua më pëlqen gjithmonë t'i referohem gjërave të bukura.

Ajo që më prek më shumë është kur dëgjoj duartrokitjet, ovacionet në këmbë të publikut në fund të koncertit, më mbush dhe më tregon në një farë mënyre se kjo që po bëj ka kuptim.

“Për shkak se në ditët e sotme shumë njerëz pyesin veten: “A ka kuptim ajo që bëj unë”, veçanërisht ne në kulturë ia bënim vetes këtë pyetje shumë shpesh”, thotë Schurbe.

Sa i përket audiencës së re dhe interesimit të të rinjve për këtë lloj festivalesh, Schurbe thotë se çdo vit është sfidë për të tërhequr të rinj, të rinj që do të bëhen dashamirës të tingullit cilësor.

“Ne me të vërtetë po përpiqemi të ndërtojmë dhe formojmë një audiencë të re sepse dalëngadalë audienca e vjetër po largohet”. Ne kemi një problem të vogël me audiencën e re, dhe kjo është veçanërisht pjesa e njerëzve që i konsiderojmë të afërt me ne, që largohen.

Mbeten ushtarët e partisë, të cilët nuk janë shumë të interesuar për ngjarjet kulturore, sidomos të këtij lloji, megjithatë lufta vazhdon, ne nuk dorëzohemi dhe luftojmë për çdo person të audiencës si të ishin fëmijët tanë”, thotë Shurbe.

Pjesën tjetër të bisedës me Shurben mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës