VIDEO: Kush kë qëlloi në Horgos, në kufirin serbo-hungarez? Pamjet e reja të arrestimit masiv

Foto: Video Plus / Kurir.rs

Të shtënat e djeshme ka shqetësuar banorët e fshatit Horgos, në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë, por edhe mbarë vendin, shkruajnë mediat serbe.

'Ndërlidhësraporton se policia është përgjigjur dhe ka arrestuar më shumë se 600 emigrantë vetëm në Horgosh dhe në qytetin e afërt të Suboticës, të cilëve, sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, iu gjetën armë dhe një kapele me stemën e UÇK-së. Sot në Khorgosh ka ardhur edhe ministri i Punëve të Brendshme Bratislav Gashiç.

Një operacion paralel është kryer edhe në Beograd, ku janë gjetur dhe ndaluar gjithsej 829 emigrantë, njofton MPB. Po hetohet sesi i kanë marrë armët emigrantët dhe cili ka qenë motivi i përplasjes.

Por organizatat që punojnë për problemin e emigrantëve thonë se përgjigja e shtetit në këtë rast ka qenë tepër pa kriter, pasi në Horgosh nuk janë qëlluar mërgimtarët, por kriminelë të përfshirë në trafikun e qenieve njerëzore.

Rados Gjuroviq, drejtori ekzekutiv i Qendrës për Mbrojtjen dhe Ndihmën e Azilkërkuesve, në një deklaratë për "DanasAi thekson se mesazhi kryesor është se në përplasje nuk kanë marrë pjesë dy grupe emigrantësh, por dy grupe kriminale kontrabandistësh.

- Nuk po flasim për emigrantë, vrasës apo terroristë. Ky ishte një konflikt mes njerëzve që janë të lidhur në grupe kriminale të përfshira në kontrabandën e qenieve njerëzore, të cilat nuk përbëhen ekskluzivisht nga migrantë, thotë Gjuroviç.

Qytetarët e Marokut dhe Pakistanit qëlluan njëri-tjetrin, mësohet jozyrtarisht "sulmoj rrufeshëm". Ndonëse policia tha se ka vetëm një të plagosur, disa banorë të Horgoshit pohojnë se janë plagosur disa emigrantë, ndërsa kanë dëgjuar se gjithsej dhjetë janë dërguar në spital. Nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për pretendime të tilla.

"Ata janë kudo." Ata vijnë në pikën e benzinës në fshat për të mbushur bateritë dhe njëri prej tyre ishte shumë i pakëndshëm dhe bëri një skenë sepse nuk kishte dinarë, vetëm euro. Kur punonjesi i stacionit i tha qe nuk pranonte dot euro, ai u hoq.Nuk e di cfare ka ndodhur saktësisht mbrëmë, por kam dëgjuar që marokenët dhe pakistanezët janë përleshur sërish, kjo nuk është hera e parë dhe nuk do të jetë zgjidhet edhe tani.Policia po ben punen po vjen.e keshtu me radhe.hungarezet edhe kur kthehen nuk dorzohen, jetojne nje kohe ketu dhe pastaj tentojne te kalojne kufirin ilegalisht. Nuk më shqetësojnë, ka njerëz të mirë në mesin e tyre, por nuk mund t'i lejojmë të mbajnë armë dhe të gjuajnë nëpër fshat”, thonë vendasit.

Të gjithë emigrantët e paligjshëm do të transportohen në qendrat e refugjatëve në jug të Serbisë, thanë autoritetet.

Banorët e Horgoshit raportuan se kishin dëgjuar një sërë të shtëna me armë zjarri rreth orës 18:600 të së enjtes mbrëma, pas së cilës u shfaqën pamjet që tregonin grupe të rinjsh të armatosur me kallashnikov duke ecur nëpër fshat dhe duke qëlluar mbi një grup tjetër. Një forcë e fortë policie u dërgua në fshat në mbrëmje, të cilët gjetën dhe arrestuan mbi 20 emigrantë, kryesisht nga vendet arabe dhe nga Pakistani, Bangladeshi dhe India, dhe vetëm një djalë XNUMX-vjeçar i plagosur me dy plagë me armë zjarri në gjoksi u gjet zyrtarisht.

VIDEO: Skena rrëqethëse në Serbi – një grup i armatosur qëllon në një fshat në kufi me Hungarinë

Video e ditës