VIDEO | Kur shigjeta e Kupidit të shpon: Këngë të frymëzuara nga dashuria e madhe dhe e vërtetë

Amy Winehouse dhe Blake Fielder-Civil | Joan Baez dhe Bob Dylan | Patty Boyd dhe George Harrison / Foto: Profimedia

Këngët më të mira të dashurisë zakonisht frymëzohen nga ndjenja që ndonjëherë janë reale dhe herë të imagjinuara. Megjithatë, ka diçka shumë të veçantë në këngët e dashurisë që mbartin histori reale.

Disa nga këngët më të mëdha të dashurisë të të gjitha kohërave janë shkruar për njerëz të vërtetë, për marrëdhënie reale dhe njerëzit i duan ata sepse kanë emocione të vërteta të përcjella në muzikë dhe tekste.

Këto janë disa këngë që janë frymëzuar nga histori të vërteta dashurie.

1. Joan Baez – “Diamante dhe ndryshk”

Në këngën "Diamante dhe ndryshk" Joan Baez tregon për një telefonatë të papritur në vitin 1974 nga një ish-dashnor. Në tekstin e këngës, Baez kujton kohën kur i jepte mansheta të dashurit të saj, duke aluduar në kujtimet që mbanin "diamante dhe ndryshk".

Dashuria e dikurshme e Joan ishte Bob Dylan, e cila me telefonatën i zgjoi ndjenjat e fshehura për të, të cilat i përktheu në këngën “Diamonds And Rust”.

2. Bob Dylan - "Sara"

Duke folur për Bob Dylan, ai nuk ishte vetëm frymëzim për këngë dashurie, ai shkroi edhe këngë dashurie me histori reale.

Një nga ato këngë është edhe “Sara” për të cilën ka shkruar Sarah Lowndes, i cili fitoi zemrën e tij dhe më vonë u bë gruaja e tij, dhe ai e përshkruan atë në këngë si "një grua që është kaq e lehtë për t'u parë, por kaq e vështirë për t'u përcaktuar".

Bob Dylan e shkroi këtë këngë autobiografike gjatë ndarjes së tij nga ajo e atëhershme Sarah Dylan.

3. "The Beatles" - "Diçka"

George Harrison ai nuk mori aq shumë mundësi për të shkëlqyer sa ata Paul McCarney и Xhon Lenon nga “The Beatles”, por është e sigurt që shkëlqeu me këtë këngë.

Edhe pse George ka deklaruar publikisht se Krishna është frymëzim për këngën, gruaja e tij është Patty Boyd ajo pohon në biografinë e saj se kënga është shkruar për të.

4. Eric Clapton - "Sonte e mrekullueshme"

Patty Boyd me të gjitha llogaritë duket se ka qenë frymëzim për disa legjenda muzikore. Pas martesës me George Harrison, ajo po martohet me një tjetër legjendë rock, Eric Clapton. Jo shumë femra mund të mburren se kanë frymëzuar dy nga emrat më të mëdhenj të muzikës në botë.

Clapton shkroi këngën "Wonderful Tonight" për Petty ndërsa ai po priste që ajo të bëhej gati për festën. Пол и Linda McCartney.

5. "Fleetwood Mac" - "Go Your Own Way"

Është mjaft e sigurt të thuhet se çdo këngë që ata kanë shkruar Stevie Nicks ose Lynsey Buckingham në vitet '70 dhe '80 lidhet me marrëdhënien e tyre pasionante romantike.

Megjithatë, në fund ishte një marrëdhënie e pariparueshme që nuk mund të shpëtohej. Dashuria e tyre mori fund në vitin 1976 dhe kënga u shkrua në atë periudhë kur ata ende komunikonin, por shpesh komunikimi kthehej në zënka dhe ulërima.

6. Amy Winehouse - "Back To Black"

Marrëdhënia mes është e dënuar Amy Winehouse и Blake Fielder-Civile është një nga historitë më të trishta në historinë e mëvonshme të muzikës. Çifti ishte shumë i dashuruar, por për fat të keq, ata ishin jashtëzakonisht shkatërrues për njëri-tjetrin. Shumë besojnë se ishte Blake ai që e futi Amy-n në "botën e drogës", e cila përfundimisht rezultoi në fundin tragjik të jetës së saj.

Kjo këngë është rrëfimi intim i Amy-t për depresionin e shkaktuar nga fundi i lidhjes së saj me Blake, vetëm pak vite para se të largohej nga ne shumë shpejt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës