VIDEO | Kim qau ndërsa iu drejtua grave koreano-veriore: Për hir të vendit, lindni më shumë fëmijë

Kim shpërtheu në lot teksa iu drejtua grave koreano-veriore: Për hir të vendit, lindi më shumë fëmijë / Foto Twitter

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un shpërtheu në lot në një takim të fundit me gratë, ku bëri thirrje për përpjekje për të luftuar rënien e lindjeve në vend. Në pamjet, të cilat u bënë virale në mediat sociale, Kim Jong-un mund të shihet duke parë poshtë dhe duke fshirë lotët nga fytyra e tij.

"Parandalimi i rënies së nivelit të lindjeve dhe kujdesi i mirë për fëmijët janë të gjitha detyrat tona shtëpiake që duhet të bëjmë gjatë punës me nënat," tha ai, cituar nga agjencia e lajmeve Reuters.

Momenti ka ndodhur në Takimin Kombëtar të Nënave të organizuar në Phenian. Në tubim, Kim Jong-un u kërkoi grave të lindin më shumë fëmijë "për të mirën e partisë, revolucionit dhe të gjithë vendit". Duke falenderuar nënat për rolin e tyre në forcimin e pushtetit kombëtar, Kim Jong-un tha: "Unë gjithmonë mendoj për nënat kur e kam të vështirë të merrem me punë partiake dhe shtetërore".

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë vlerëson shkallën e lindshmërisë së Koresë së Veriut në 1,8 mes një rënie afatgjatë të normës në dekadat e fundit. Kjo është akoma më shumë se në disa vende fqinje. Në Korenë e Jugut, shkalla e lindshmërisë ra në një rekord të ulët prej 0,78 vitin e kaluar. Norma e lindshmërisë në Japoni ra në 1,26. Koreja e Jugut po përballet gjithashtu me mungesën e pediatërve, pohojnë raportet.

Koreja e Veriut ka rreth 25 milionë banorë. Vendi i izoluar përballet me mungesa të mëdha ushqimore për shkak të një zieje vdekjeprurëse në vitet 1990 dhe fatkeqësive të tjera natyrore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës