VIDEO: Një eurodeputete katalane u kthye në Spanjë, ajo u arrestua menjëherë

Foto: YouTube / print screen

Eurodeputeti katalanas Clara Ponsati, pas së cilës ishte lëshuar një urdhër në Spanjë për organizimin e referendumit të pavarësisë në vitin 2017, u arrestua sot në Barcelonë, ku pas pesë vitesh erdhi me makinë nga Franca fqinje.

Ponsati ka jetuar në Skoci dhe Belgjikë për pesë vitet e fundit. Pas kalimit të kufirit ku nuk ka kontroll policor dhe doganor, Ponsati ka vazhduar për në Barcelonë, ku ka mbajtur një konferencë shtypi në qendër të qytetit, në ambientet e shoqatës së gazetarëve katalanas.

Policia katalanase e ndaloi atë në rrugë ndërsa ecte e shoqëruar nga një avokat, bazuar në një urdhër arresti të lëshuar nga Gjykata e Lartë në Madrid. Në atë gjykatë u gjykuan organizatorët e tjerë të referendumit të pavarësisë së Katalonjës, të cilët u dënuan me burgim të gjatë për tradhti të lartë. Në kohën e referendumit, Ponsati ishte përgjegjës për arsimin në qeverinë katalanase.

Ministri spanjoll i Brendshëm Fernando Grande-Marlasca ai u tha gazetarëve në Madrid ndërsa largohej nga parlamenti se gjykata do të vendoste për hapat e mëtejshëm.

“Do të shohim se si do ta trajtojë Gjykata e Lartë kthimin tim”. Është ende e pasigurt se çfarë do të ndodhë”, tha Ponsati para se të merrej në paraburgim.

Ajo është një nga pesë avokatët katalanas të pavarësisë që vendet e BE-së kanë refuzuar t'i ekstradojnë në Spanjë. Ish-presidenti i qeverisë katalanase, Carles Puigdemon, i cili është edhe deputet i Parlamentit Evropian, është ende në Bruksel.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës