VIDEO: Si Lambe Alabakovski i vuri flakën derës së klubit bullgar në Manastir

Video nga djegia e klubit “Ivan Mihailov” në Manastir/Foto: Screenshot/Tribuna.mk

Portali maqedonas “Tribuna” ka publikuar videon e djegies së klubit kulturor bullgar “Ivan Mihailov” në Manastir, e cila më pas është transmetuar nga mediat bullgare.

Videoja nga kamerat e sigurisë tregon këngëtarin Lambe Alabakovsky me një maskë në fytyrë në orët e hershme të mëngjesit të 4 qershorit, duke shtyrë një biçikletë, duke kaluar derën e përparme të klubit Ivan Mihailov, më pas duke u kthyer me një shishe plastike më të madhe dhe duke derdhur lëng të ndezshëm në përballë hyrjes së klubit.

I ulur në gjunjë tenton t’i vërë flakën lëngut dhe kur ia del mbanë plagoset dhe më pas largohet me vrap nga vendi ndërsa flakët kanë përfshirë derën hyrëse të objektit.

-Pak ditë pas kryerjes së krimit është vetëdorëzuar në policinë e qytetit ku punon vëllai i tij në pozicion drejtues. Lambe Alabakovsky u ndalua vetëm për disa ditë dhe më pas u lirua. Gjatë protestave anti-evropiane në fund të qershorit, ai ishte ndër “yjet kryesore”. Në njërën prej protestave ai u ngjit në skenë dhe dogji marrëveshjet me Bullgarinë dhe Greqinë, shkruajnë mediat bullgare krahas kësaj video.

Ata përkujtojnë se këto ditë anëtarët e Komisionit për Parandalimin e Diskriminimit, duke vepruar sipas kallëzimit, kanë kryer një inspektim në klubin kulturor Ivan Mihailov, i cili është bërë nën mbikëqyrjen e konsullit bullgar, gjë që Komisioni e konsideron si presion ndaj tyre. puna.

Video e ditës