VIDEO | Një startup japonez ka zhvilluar një robot nga një film i njohur i animuar

Robot në Japoni / Foto Printscreen YouTube

Startup Tsubame Industries me bazë në Tokio po zhvillon një robot me katër rrota katër metra e gjysmë të gjatë që duket si një personazh nga seriali i animuar japonez Gundam dhe mund të jetë i yti për tre milionë dollarë.

I quajtur Archax sipas dinosaurit fluturues Archeopteryx, roboti ka monitorë të kabinës që marrin imazhe nga kamerat e bashkangjitura nga jashtë, kështu që piloti mund të kontrollojë krahët dhe këmbët e tij duke përdorur levë nga brenda bustit të tij.

Ai peshon 3,5 ton dhe ka dy mënyra funksionimi: "robotik" i drejtë dhe "ngarje" me shpejtësi maksimale dhjetë kilometra në orë.

Nisja është planifikuar për shfaqjen e lëvizshmërisë në Japoni të këtij muaji.

"Japonia është shumë e mirë në animacion, lojëra, robotë dhe makina, kështu që mendova se do të ishte mirë nëse mund të krijoja një produkt që përmban të gjithë ata elementë. Doja të krijoja diçka që thoshte: "Kjo është Japonia", tha CEO 25-vjeçar i Tsubame Industries, Ryo Yoshida.

Yoshida shpreson të ndërtojë dhe shesë pesë robotë për fansat e pasur, por ai gjithashtu shpreson se roboti një ditë mund të përdoret për lehtësimin e fatkeqësive ose në industrinë e hapësirës.

Ai u interesua për robotikë që në moshë të re. Ai mësoi të saldonte në punishten e gjyshit të tij, më pas themeloi një kompani që prodhon proteza mioelektrike të duarve. Ai thotë se dëshiron të ruajë avantazhin konkurrues të Japonisë në prodhim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës