VIDEO | Jana Gigova: Ju mund të jetoni nga arti i rrugës në Shkup

Jana Gigova - muzikante / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Jana Gigova është një artist rruge që luan dhe këndon për më shumë se dhjetë vjet në sheshin "Maqedonia" në Shkup, duke argëtuar kalimtarët që dinë të ndahen nga koha dhe buxheti i tyre për të respektuar atë që Jana bën në çdo stinë.

“Nëse kam mjaft xhaketa mbi vete, luaj edhe në dimër, nuk është e këndshme të këndosh në ato kushte, ndaj pres që të ngrohet”. Nga kjo punë mund të jetosh mirë, dhjetë vjet e mbaja veten vetëm duke luajtur në shesh. “Në fillim ishte një projekt i mirë, përmes të cilit mund të punësoheshe dhe të merrje të ardhura mujore, tarifë që rregullonte angazhimin e muzikantëve të rrugës”, tha Jana në një intervistë për Utrinski Pechat.

Përshtypja e saj është se ka qenë një periudhë kur Shkupi ishte i pisët, dhe Shkupi në përgjithësi nuk ishte i disponuar për muzikë, ndaj vendosi të transferohej në Greqi për disa vite, ku performonte në klubet lokale.

“Të gjithë kanë një ide paksa të gabuar se pse e bëj këtë punë, të gjithë mendojnë se është zgjedhja ime e fundit, se nuk kam çfarë të bëj tjetër, ndaj duhet ta bëj këtë. Por, rasti është krejt e kundërta, të ardhurat janë shumë më të mira se shumë punë të tjera, vetëm se ka kushte të vështira pune”, thotë Jana se si është pranuar nga shkupjanët.

Është Jana vajza të muzikantit tonë të famshëm Sasho Gigov-Gish, për të cilën thotë se ka pasur ndikim në ndërtimin e stilit të saj muzikor, por gjithçka që ka arritur në jetë e ka arritur e vetme, pa ndihmën e askujt. Ajo performoi në disa qytete evropiane dhe mendon se përvoja në krahasim me Shkupin është ndryshe.

“Në çdo qytet qasja ndaj artistëve të rrugës është e ndryshme dhe në çdo qytet lulëzon më shumë një lloj i ndryshëm i artit të rrugës. Kam udhëtuar më shumë kur kam qenë më i ri dhe mendoj se është një përvojë e bukur, kujtime dhe histori të bukura për të treguar, por megjithatë, nuk do të jetoja në atë mënyrë. “Në Pragë jam pritur më mirë, sepse është qyteti më artistik, i lirë për të rinjtë pa paragjykime”, ka shpjeguar Jana për eksperiencën e saj në qytetet e mëdha europiane.

Jana foli edhe për dashurinë e saj për të luajtur, krijimin e muzikës origjinale, ambiciet dhe planet e saj për të ardhmen.

Pjesën tjetër të bisedës mund ta ndiqni më poshtë:

VIDEO | Denis Jankulovski: Të mos kemi frikë nga dallimet, por t'i pranojmë ato

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës