VIDEO | Shmangur fatkeqësia në Australi: një vajzë 14-vjeçare parandaloi heroikisht një autobus të përplasej me një pikë karburanti

Shmangur fatkeqësia në Australi: një vajzë 14-vjeçare pengoi heroikisht një autobus të godiste një pikë karburanti / Foto Twitter

Një vajzë 14-vjeçare është cilësuar si hero nga banorët e NSW-së, pasi mendimi i saj i shpejtë parandaloi që një autobus shkolle të përplasej me një pikë karburanti. Autobusi i shkollës ishte parkuar para shkollës të mërkurën e kaluar kur filloi të lëvizte përpara pa shofer në timon.

Isabelle Miller, e cila hipi në autobus vetëm për të folur me miqtë, vrapoi në pjesën e përparme të automjetit dhe kapi timonin ndërsa autobusi kaloi rrugën dhe u nis drejt për makinat në pikën e karburantit, raporton Kujdestar.

“Unë mendoj se autobusi i shuar filloi të lëvizë. Meqenëse ishte një zbritje e lehtë, ai shpejtoi. "Por një vajzë e re vrapoi në pjesën e përparme të autobusit, vuri frenat dhe u nis nga ana tjetër," tha Faith Pittman, një punonjës i karburantit.

Pamjet e vëzhgimit treguan njerëz që qëndronin në rrugën e autobusit përpara se vajza 14-vjeçare të kapte timonin. Duke folur në emisionin Nine's Today, Miller vuri në dukje se "të gjithë ishin të tmerruar".

“Askush nuk bëri asgjë për të ndaluar autobusin, kështu që unë vrapova në pjesën e përparme të autobusit dhe u ktheva për të shmangur një përplasje. “Ishte shumë e frikshme të mendosh se si mund të ndodhte diçka e keqe nëse nuk bëja asgjë”, tha ajo.

Ajo konfirmoi se një herë kishte vozitur një makinë në një kullotë, por pohoi se nuk kishte përvojë tjetër drejtimi përveç kësaj. Videoja tregon gjithashtu një mësues që përpiqet të tërheqë autobusin mënjanë nga jashtë, por gjithçka varet nga Miller.

"Nëse do të kishte goditur pompën, do të kishte hedhur në erë të gjithë vendin." Siç mund ta imagjinoni, padyshim që mund të kishte qenë një fatkeqësi, "tha Pittman.

Ajo vuri re se shoferi i autobusit po fliste me mësuesin kur autobusi filloi të lëvizte. Drejtori i shkollës së mesme Trent Graham dhe kryebashkiaku Robert Mastow e vlerësuan adoleshenten për veprimet e saj. Policia lokale tha se po heton ngjarjen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës