epa09278290 Lojtarët e Italisë festojnë fitoren e grupit UEFA EURO 2020 Një ndeshje futbolli raundi paraprak midis Italisë dhe Zvicrës në Romë, Itali, 16 qershor 2021. EPA-EFE / Andreas Solaro / POOL (KUFIZIMET: Vetëm për qëllime të raportimit të lajmeve editoriale. Imazhet duhet të shfaqen si imazhe të palëvizshme dhe nuk duhet të imitojnë pamjet video të veprimit të përputhjes. Fotografitë e botuara në botimet në internet do të kenë një interval prej të paktën 20 sekondash midis postimit.

Ekipi kombëtar i futbollit i Italisë ishte i pari që siguroi një vend në finalen e tetë të Euro 2020 pasi mundi Zvicrën 3-0 sonte në "Olimpico".  Futbollisti për të cilin gjigandët po "luftojnë" për nënshkrimin e tij, Manuel Locatelli shkëlqeu në Olimpico, duke shënuar dy gola, dhe shënoi të parën në minutën e 26-të pas ndihmës së shokut të ekipit të Sassuolo, Federico Bernardi.
Më herët, qëllimi i Giorgio Chiellini ishte anuluar sepse pas shqyrtimit të videos, u përcaktua se ai po luante me dorën e tij.
Në fillim të pjesës së dytë, në minutën e 53-të, Locatelli u rrit në 2: 0, dhe rezultati përfundimtar u vendos nga Ciro Imobile në minutën e 89-të.