VIDEO | Triple-doubli historik i Donçiçit në fitoren e Dallasit

Foto: Dallas Mavericks

Skuadra e Dallasit ka mposhtur Utah me 147:97, ndërsa edhe në këtë ndeshje basketbollisti slloven ishte lojtari kryesor në fushë. Luka Donçiq.

Doncic realizoi triple-double-in më efikas në një pjesë në historinë e NBA-së, duke shënuar 29 pikë, 10 kërcime dhe 10 asistime, që është edhe triple-double-i i parë në një pjesë me mbi 25 pikë.

Doncic e përfundoi ndeshjen me 40 pikë, 11 asistime dhe 10 kërcime, të gjitha pa luajtur në çerekun e fundit të ndeshjes. Për Donçiç ky ishte triple-doubleja e parë në një pjesë, një arritje që në 25 vitet e fundit arriti vetëm Jokic, Westbrook и Domantas Sabonis.

Ata qëndruan pas Donçiçit në ndeshje Kyrie Irving me 26 dhe Harday me 17 pikë, ndërsa kaј Utah Abaji ishte më efikasi me 21 pikë.

Denver Nuggets humbën në Los Angeles Clippers 102-111, kryesisht sepse asi serb nuk mundi të godiste pothuajse asgjë. Ai bëri vetëm nëntë nga 32 goditje nga fusha, që është performanca e tij më e keqe në karrierën e tij në NBA.

Por pavarësisht paraqitjes së dobët dhe humbjes, Jokiç arriti të 114-in triple-double në karrierën e tij, duke shënuar 22 pikë, 15 kërcime dhe 10 asistime.

Serinë e fitoreve e vazhdoi Minesota, e cila qëndroi në kryesimin e Konferencës Perëndimore. Mbrëmë ata ishin më të mirë se San Antonio me 102:94.

REZULTATET NBA:

Cleveland – Orlando 121-111
Detroit – Memphis 102-116
Uashington – Filadelfia 126-131
Atlanta – Brooklyn 113-114
Minesota – San Antonio 102-94
Toronto – Miami 103-112
Çikago – Charlotte 111-100
Houston – Oklahoma 110-101
Dallas – Mavericks 147-97
Golden State – Portland 110-106
LA Clippers – Denver 111-102

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË