VIDEO | Rrëfimi i një oficeri rus: "Ushtarët tanë torturuan ukrainasit, nuk mund ta fal veten"

Konstantin Yefremov/ Foto Printscreen BBC

Një ish-oficer ushtarak rus ka bërë pretendime për marrjen në pyetje brutale nga ushtarët rusë, gjatë të cilave ukrainasit u vranë dhe u kërcënuan me përdhunim. Oficeri Konstantin Yefremov, në një intervistë ekskluzive për "BBCAi deklaroi se Rusia e konsideron atë tradhtar dhe dezertor.

Në një vend në Ukrainën jugore, marrja në pyetje dhe torturat zgjatën për një javë, tregon Efremov: "Çdo ditë, çdo natë, ndonjëherë dy herë në ditë". Efremov u përpoq të linte ushtrinë disa herë, dhe përfundimisht u shkarkua sepse nuk pranoi të kthehej në Ukrainë. Tani ai ka ikur nga Rusia.

Duke përdorur fotografi dhe dokumente ushtarake të siguruara nga Yefremov, BBC konfirmoi se oficeri rus ishte në Ukrainë në fillim të luftës - në rajonin e Zaporozhye, duke përfshirë qytetin e Melitopol.

Deri vonë, Konstantin Yefremov ishte oficer në ushtrinë ruse me gradën toger. Ai u dërgua në Ukrainë vitin e kaluar dhe pranoi të fliste për mizoritë që ai dëshmoi atje – duke përfshirë torturën dhe abuzimin e të burgosurve ukrainas. Ai foli për shokët e tij që plaçkitën territoret e pushtuara të Ukrainës dhe përshkroi marrje në pyetje brutale të kryera nga një kolonel rus, gjatë të cilave burra u vranë dhe u kërcënuan me përdhunim.

Më 10 shkurt 2022, Yefremov mbërriti në Krime, gadishullin ukrainas që Rusia aneksoi nëntë vjet më parë. Ai ishte komandanti i njësisë së çminimit të Divizionit të 42-të të Pushkës së Motorizuar dhe zakonisht ishte i vendosur në Çeçeni, në Kaukazin e Veriut rus. Ai dhe njerëzit e tij u dërguan për të marrë pjesë në "stërvitje ushtarake": "Në atë kohë askush nuk besonte se do të kishte luftë. Të gjithë menduan se kjo ishte vetëm një stërvitje. Jam i sigurt se as oficerët e lartë nuk e dinin”.

Efremov kujton ushtarët rusë që ngjitnin etiketa identifikimi në uniformat e tyre dhe kishin pikturuar shkronjën "Z" në pajisjet dhe automjetet ushtarake. Brenda pak ditësh, shkronja "Z" u bë simbol i asaj që Kremlini e quajti "operacion special ushtarak".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës