VIDEO: Irani prezantoi një raketë hipersonike, pesëmbëdhjetë herë më të shpejtë se shpejtësia e zërit

Raketë hipersonike / Foto: MPB

Irani ka zbuluar një raketë të re hipersonike që pretendon se mund të fluturojë 15 herë më shpejt se shpejtësia e zërit. Sipas tyre, ai mund të thyejë mbrojtjen kundërajrore të Izraelit, pra Kupolën e Hekurt.

Raketa hipersonike Fatah II - që do të thotë "pushtues" në persisht - është një version i përditësuar i Fatahut origjinal, i cili u njoftua në qershor me një rreze veprimi prej 1.400 kilometrash.

Risia kryesore e raketës është aftësia e saj për të shmangur mbrojtjen kundërajrore.

Ajo mundet, pretendon Teherani, sepse është e pajisur me një mjet rrëshqitës hipersonik që shkëputet nga vetë raketa dhe mund të bëjë manovra të mprehta për të shmangur mbrojtjet konvencionale të raketave dhe për të udhëtuar me shpejtësi hipersonike drejt objektivit.

Nuk kishte asnjë përgjigje zyrtare nga SHBA apo Izraeli për këtë zhvillim. Pentagoni ka shprehur më parë skepticizëm në lidhje me pretendimet hipersonike të Iranit.

Megjithatë, Bradley Bowman, drejtor i lartë i Fondacionit për Zhvillimin e Demokracisë (FDD), tha se programet raketore të Iranit "nuk ishin thjesht për t'u treguar" dhe nuk duhet të hidheshin poshtë.

"Pretendimet e Teheranit për kapacitete të reja duhet të merren me një kokërr kripë, por do të ishte gabim të hidheshin poshtë aftësitë në rritje raketore të Iranit," tha ai.

"Republika Islamike e Iranit përdor raketa balistike për të sulmuar fqinjët e saj dhe trupat amerikane, ndërkohë që transferon disa raketa ose teknologji të lidhura me përfaqësuesit e saj terroristë," shtoi ai. Irani është një furnizues kryesor i raketave dhe armëve të tjera për grupet terroriste Hamas dhe Hezbollah, të cilat të dy lëshuan në Izrael pas sulmeve të 7 tetorit.

Teherani është gjithashtu një mbështetës i madh i Houthi-ve të Jemenit dhe grupeve të ndryshme kryengritëse dhe militante në Irak, sulmet e të cilëve ndaj trupave amerikane kanë qenë në rritje që nga fillimi i luftës në Gaza.

Korpusi elitë i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit ka thënë më parë se synon të rrisë rrezen e raketave të saj hipersonike nga maksimumi aktual prej 1.400 kilometrash në 2.000 kilometra.

Kjo do ta vendoste armikun rajonal të teokracisë islame, Izraelin, brenda rrezes së raketave të Ajatollahut.

"Lëvizja për të zhvilluar një automjet me rrëshqitje hipersonike nuk duhet të injorohet," tha Benam Ben Taleblu, një bashkëpunëtor i lartë në FDD.

"Irani ka treguar se ka aftësinë dhe synimin për të zhvilluar një arsenal më vdekjeprurës raketash balistike, me raketa që shpreson se do të shkaktojnë më shumë dhimbje koke për mbrojtjen raketore të SHBA-së dhe aleatëve."

Kufizimet e Kombeve të Bashkuara për zhvillimin e raketave balistike bërthamore të Iranit përfunduan në tetor, megjithëse Teherani besohet se i ka injoruar ato për disa kohë.

Irani pretendoi për herë të parë se kishte zhvilluar një raketë hipersonike në nëntor 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës