VIDEO INTERVISTË | Zikov: Përkundër kundërshtimit problematik, jam i bindur se Maqedonia do t'i nisë negociatat

Ljupço Zikov / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

“Kam besim të thellë se Maqedonia do t'i fillojë negociatat sepse praktikisht jemi në fillim të negociatave. Me konferencën e parë ndërqeveritare tashmë kemi filluar de facto”, tha në programin e mëngjesit të “Sloboden Pechat”, gazetar dhe drejtor financiar i MEPSO-s, Ljupço Zikov, themelues i gazetës “Capital”.

Ai shtoi se kjo çështje duhet marrë seriozisht sepse ky moment historik për vendin ka kohë që vazhdon.

“Për shembull, në një vit e gjysmë të fundit kemi shpenzuar shumë kredi. Në vend që të mbaronim këtë punë një vit e gjysmë më parë kur propozimi dhe të gjitha gjërat e tjera ishin në vend, ne si shoqëri treguam një "shkatërrim" të madh. Përgjegjësia ka një emër dhe një mbiemër. “Kemi pasur një opozitë problematike gjatë gjithë kësaj periudhe, e cila definitivisht ka problem me pikëpamjet ideologjike dhe politike për të ardhmen e shtetit”, theksoi Zikov.

Ai konstatoi se Maqedonia ka një shans unik për të qetësuar klimën e saj politike, për të heshtur grindjen tridhjetëvjeçare maqedono-shqiptare. Tani është një shans real për të krijuar një shoqëri civile.

“Të përpiqemi të krijojmë koalicione programore në shtet në skenën politike. Të ardhmen e vendit e shoh në atë koalicion të gjerë evropian”, ka përfunduar Zykov.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës