VIDEO INTERVISTË | Vasko Naumovski: Liderët duhet të pajtohen se si BE-ja do t'i garantojë ndryshimet kushtetuese

Vasko Naumovski - profesor / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Këtë vit, për dallim nga vitet e kaluara, kemi një atmosferë më të tensionuar sa i përket festimit të ditëlindjes së revolucionarit maqedonas Goce Dellçev. Nëse do të kthenim kokën pas dhe do të krahasonim se si festoheshin këto data në të kaluarën, mund të konkludojmë se këtë vit kemi njoftime për një numër të madh njerëzish që planifikojnë të udhëtojnë nga Bullgaria. Kushdo që dëshiron të respektojë në mënyrë dinjitoze të madhin tonë Goce Dellçev, mendoj se duhet t'i jepet mundësia. Sfida kryesore këtu për autoritetet maqedonase është parandalimi i provokimeve të reja, siç kemi pasur në disa raste kohët e fundit. Kini kujdes që politikanët që vijnë këtu të mos e keqpërdorin mikpritjen tonë, e gjitha kjo për të fituar pikë më të mëdha politike në vend në prag të zgjedhjeve - theksoi profesori universitar dhe ish-zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane. Vasko Naumovski gjatë paraqitjes së ftuar në emision "Shtypi i mëngjesit".

- Është mirë që ditët e fundit ka pasur një aktivitet të caktuar të dy ministrive të punëve të brendshme dhe të dy shërbimeve sekrete. Sipas informacioneve që kam, ka pasur edhe disa inkurajime nga vendet e tjera aleate për të mos lejuar që dy vende anëtare të NATO-s të hyjnë në një lloj konflikti dhe prej andej besoj se institucionet tona do të bëjnë gjithçka që festa e nesërme të kalojë në porosia më e mirë - thotë Naumovsky.

Profesor Naumovski në emision komentoi qëndrimet e opozitës VMRO-DPMNE për përfshirjen e popullit bullgar në Kushtetutë si kusht për vazhdimin tonë në rrugën evropiane, por edhe frikën nga bllokada të reja nga Sofja në rrugën drejt BE-së.

– Në opozitë nuk ka asnjë pengesë apo të ashtuquajtur opozitë. bashkësitë më të vogla etnike, bullgare, kroate e të tjera, të hyjnë në Kushtetutë. Megjithatë, problemi është se ne nuk kemi asnjë garanci se Bullgaria apo ndonjë shtet tjetër anëtar i BE-së nuk do të na bllokojë gjatë negociatave. Është i domosdoshëm një dialog i gjerë, në radhë të parë social por edhe politik ndërmjet të gjithë aktorëve në vend, i cili do të shqyrtojë të gjitha opsionet dhe skenarët që do të dilnin me ndryshimet e mundshme kushtetuese. Është thjesht e nevojshme që politikanët si nga pushteti ashtu edhe nga opozita të ulen dhe të diskutojnë për çështje kaq të rëndësishme dhe të arrijnë në një përfundim se çfarë mund të mundësojë përparimin e vendit. A është një lloj dokumenti i një institucioni evropian, një deklaratë apo një rezolutë që do të garantonte përparimin tonë dhe në të njëjtën kohë do të ishte e pranueshme si një bazë e mirë për opozitën për të rënë dakord për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e vendit? opsionet për të cilat duhet diskutuar dhe menduar - shpjegoi Naumovski.

Ish-zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane, Vasko Naumovski, në emision foli edhe për procesin e reformave të institucioneve në lidhje me procesin e skriningut. Ai foli edhe për luftën kundër korrupsionit në institucionet e vendit, por edhe pse Bullgaria u refuzua nga BE për t'u bërë anëtare e zonës Shengen.

Më shumë nga biseda me Vasko Naumovskin shikoni në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës