VIDEO INTERVISTË | Spasovski: Nuk ka rrezik që situata në Kosovë të depërtojë në vend, 9 grupe kriminale janë shtypur në pesë muaj

Vizita e Ministrit të Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski në “Utrinski Pechat” / Foto: Dragan Mitreski

Qytetarët mund të flenë të qetë, nuk ka rrezik që situata në Kosovë të depërtojë në vend – tha ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në “Utrinski Pechat” të Slobodna TV.

- Për sa i përket situatës në vend mund të them se është paqësore dhe stabile dhe nuk ka shenja për shqetësim të saj. Megjithatë, strukturat dhe agjencitë e sigurisë janë vënë në funksion absolut të mbledhjes së informacionit për analizë. Situata po monitorohet me vigjilencë që kjo gjendje paqeje, stabiliteti dhe sigurie në vend të mbetet e tillë. Nuk mendoj se do të kemi ndonjë problem në atë pjesë dhe qytetarët mund të flenë të qetë - thotë Spasovski.

Sipas tij, në lidhje me situatën e sigurisë në mjedis në rajon, ato zhvillime që janë kornizë e marrëdhënieve politike në vend mund të jenë një tregues serioz i një cenimi të sigurisë në vend dhe gjithmonë i destabilitetit në rajon. në një nga vendet duhet të ngrejë alarmin që të punojmë të gjithë së bashku.përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit.

- Një nga bazat e progresit në rajon është siguria. Nëse duam të kemi një rajon të zhvilluar ekonomikisht, së pari duhet të fokusohemi te siguria. Sa i përket sigurisë së gjithë rajonit, mendoj se duhet të bëjmë gjithçka së bashku me partnerët tanë strategjikë dhe të jemi vende që mund të eksportojnë paqe dhe stabilitet në vend të vendeve që vazhdimisht do të jenë nën vëzhgim - thotë Spasovski.

Lidhur me kërcënimet me bomba në shkolla dhe qendra tregtare, ai thotë se ato janë pjesë e një lufte hibride që po zhvillohet në këtë rajon.

- Kërcënimet kibernetike u bënë më të shpeshta pas pushtimit rus të Ukrainës dhe intensiteti i kërcënimeve u rrit seriozisht pas kësaj periudhe. Kërcënime kishte në Serbi, Bosnje dhe Hercegovinë, Mal të Zi, Gjermani, Shtetet e Bashkuara dhe Zelandën e Re. Ne kemi punuar në mënyrë aktive për këtë në Qeveri, është formuar një ekip i posaçëm për të krijuar një strategji për trajtimin e këtyre kërcënimeve. Protokollet e ndjekura nga Ministria e Brendshme kanë ndryshuar. Të gjitha aktivitetet tona dhanë fryte dhe hetimet që bëmë sollën rezultate dhe njerëzit u sollën para drejtësisë. Ka pasur raste nga Shkupi, Gostivari, Dellçeva, Kavadari - thotë Spasovski.

Sipas tij, të gjitha rastet janë proceduar dhe hetimi është zgjatur dhe të gjithë ata që kanë marrë pjesë në aktivitete të tilla do të mbajnë përgjegjësi.

- Nuk ka raportime për bomba të reja të vendosura dhe protokollet e reja të MPB-së nuk e kanë përjashtuar publikun nga një qasje e tillë - thotë Spasovski.

Sa i përket krimit të organizuar, Spasovski thotë se zbulimi i grupeve të organizuara kriminale është rritur për 23,2% në vitin 2022 dhe këtë vit janë shtypur 9 grupe kriminale për vetëm pesë muaj.

-Kemi shtypur një grup të organizuar kriminal prej 10 anëtarësh në zonën e RV Tetovës, është ngritur kallëzim penal për shfrytëzim dhe trafikim të fëmijëve. Kemi një grup të organizuar kriminal në fushën e terrorizmit, me arrestimin para pak ditësh të 3 personave, 2 prej të cilëve shtetas të Maqedonisë në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe një shtetas i Maqedonisë në aksion të koordinuar me Francën. Në të njëjtin moment janë arrestuar të gjithë personat, si grup që po përgatiste akte terroriste. Gjithashtu, kemi shtypur 7 grupe kriminale që merren me tregti me drogë dhe armë në territorin e SVR Shkup dhe RSV Shtip, të cilat kryesisht tregtojnë marijuanë dhe kokainë. Këtu kemi 38 shtetas të Maqedonisë, si dhe sekuestrim të 210 kilogramëve marihuanë, 1,5 kilogramë kokainë. Nga dy grupe të organizuara kriminale në territorin e Shqipërisë dhe Greqisë janë konfiskuar 429 kilogramë kokainë në aksione të përbashkëta, sipas informacioneve të MPB-së dhe ekipeve të përbashkëta që kanë punuar në këto aktivitete - tha Spasovski.

Në pjesën e shtypjes së grupet e organizuara kriminale i cili vepronte në fushën e tregtisë ilegale të armëve, Spasovski theksoi:

- Kemi zbuluar 60 krime për tregti armësh, kemi arrestuar 10 anëtarë të një grupi të organizuar polikriminal, janë kallëzuar penalisht gjithsej 73 autorë, janë sekuestruar 57 armë, mbi 40 copë municione, 6.000 copë lëndë piroteknike. Një grup i organizuar kriminal është shpërbërë edhe në një poligon në Shkup, ndërsa janë marrë 36.000 copë municione - tha ministri Spasovski, duke theksuar se të dhënat për këtë periudhë flasin për aktivitete vërtet të gjera.

Duke vepruar kështu, ai theksoi rritjen e funksionit të zbulimit në vitin 2022.

Në intervistë folëm edhe për kontrabandimin e emigrantëve, për sekuestrimin e drogës, për hetimin që është zhvilluar që atëherë është zhdukur nipi i Ljube Boshkovskit, por edhe për kandidimin e tij të mundshëm për president të vendit.

Shikoni intervistën:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës