VIDEO INTERVISTË | Shaqiri: Në mënyrë që nxënësit të ushqehen shëndetshëm do të marrin para për një vakt në baza javore

Jeton Shaqiri - Ministër i Arsimit / Foto: "Sloboden Pechat" / Metodi Zdravev

Ushqimi i studentëve në vend paguhet në baza ditore, 140 denarë në ditë, por nga janari do të paguhet në baza javore dhe studentët do të marrin nga 840 denarë, njoftoi ministri i Arsimit Jeton Shaqiri në programin e mëngjesit. Shtypi i Lirë në TV Falas.

- Ne si shtet më parë nuk kemi pasur vakt të subvencionuar për studentët. Kur u fut vakti ishte 120 denarë, tani është 140 denarë. Ky sistem pagese ditor ishte propozim i të gjitha organizatave studentore dhe u pranua prej tyre. Vakti synon të mbulojë një pjesë të shpenzimeve të ushqimit. Zgjidhja për të paguar një herë në javë është të ushqehesh shëndetshëm, të blesh ushqim të hënën për tërë javën – thotë Shaqiri.

Ai sqaron se javën e fundit diskutimet me organizatat studentore janë se paratë nuk janë përdorur për ushqim.

- Prandaj shkojmë të paguajmë menjëherë, të marrim para një herë në javë dhe të bëjmë pazar për gjithë javën. Do të ketë kontroll se ku ka keqpërdorime të parave dhe ku dhe si janë përdorur mjetet. Fondet nuk janë të vogla – thotë ministri.

VIDEO INTERVISTË | Shaqiri: Në “J.H.Pestaloci” puna është normale, psikologët punojnë me klasën e Vanjës

Në emision folëm edhe për bursat, për pagesën e tyre, të cilën ai e shpalli për në fund të janarit, por edhe për tekstet dhe testin PISA, që tregoi se fëmijët janë thuajse analfabetë në vend.

Më poshtë ndiqni të plotë intervistën me ministrin e Arsimit Jeton Shaqiri:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës