VIDEO INTERVISTË | Senich: Nuk ka kurë për HIV/AIDS, por misioni është të arrijmë 2030% të infeksioneve të reja deri në vitin 0

Andrei Senich/Foto Printscreen

Me një fushatë dhe festë humanitare të titulluar “Shërimi për HIV” në “Soma”, do të shënohet sot Dita Botërore e HIV/AIDS. Një kurë për këtë virus nuk është gjetur ende, por kohët e fundit, njerëzit e infektuar me këtë virus mund të jetojnë jetë të shëndetshme, të gjatë dhe produktive përmes terapisë së duhur.
Një synim politik global i të gjitha vendeve në nivel të Kombeve të Bashkuara është arritja e zero për qind e infeksioneve të reja deri në vitin 2030 përmes masave të marra për të kontrolluar epideminë.

Andrej Senich, drejtor ekzekutiv i shoqatës "Së bashku më të fortë", i ftuar në emisionin e mëngjesit. Shtypi i Lirë në Slobodna TV, tha se cilësia e jetës së 506 personave të gjallë të regjistruar HIV pozitiv në vendin tonë është solide, por mund të jetë shumë më e mirë.

– Një person me HIV sapo merr diagnozën e tij, si në botë ashtu edhe në vendin tonë, ai mund të fillojë menjëherë trajtimin. Është një terapi tabletash, antivirale. Ai e pengon virusin të shumohet dhe e shtyp atë në të ashtuquajturën sasi të pazbulueshme të virusit në gjak, që do të thotë se pothuajse nuk është në qarkullim, kështu që nuk mund të transmetohet, thotë Senich.

Personat HIV pozitiv që marrin terapi mund të kenë fëmijë, pa asnjë rrezik për partnerin dhe fëmijën.

- Fëmija mund të infektohet vetëm nëse nëna është HIV-pozitive, nuk ka mundësi të infektohet nga babai. Nëse babai është pozitiv dhe i nënshtrohet terapisë, nuk ka se si t'ia kalojë atë partneres së tij, shpjegon Senich.

Ai apeloi që gratë të testohen jo më vonë se tre muajt e parë të shtatzënisë, sepse nëse virusi zbulohet në fazën e parë të shtatzënisë, terapia mund të frenojë përhapjen e tij dhe të arrijë të ashtuquajturën sasi të pazbulueshme, duke parandaluar kështu transmetimin e virusit. tek foshnja.

Shikoni të plotë intervistën me Andrej Senich, drejtor ekzekutiv i shoqatës “Together Stronger” më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës