VIDEO INTERVISTË | Sandra Lazareska dhe Martina Markoska, basketbolliste: Pabarazia në basketboll është ende një problem serioz

Sandra Lazarevska dhe Martina Markoska/ Foto Sloboden pechat/ Dragan Mitreski

Basketbollistet e ZKK Badel 1862, Sandra Lazareska dhe Martina Markoska, në studion e “Utrinski Pechat” kanë folur për sfidat me të cilat ballafaqohen basketbollistet në Maqedoni. Pagat më të ulëta, vëmendja thuajse inekzistente e mediave, stereotipet, si dhe kushtet e tmerrshme që ekzistojnë në basketbollin maqedonas janë disa nga sfidat më të mëdha për këta basketbollistë të rinj.

Edhe pse Liga e Parë e Maqedonisë për femra këtë vit është e pasigurt dhe ka disa skuadra në lojë për titull, pak nga mediat dhe madje edhe publiku i kushtojnë vëmendje kësaj.

“Në përgjithësi, të gjitha klubet në Maqedoni janë më të barabarta këtë sezon, të gjithë mund t'i mundin të gjithë, të gjitha ekipet kanë lojtarë cilësorë, që do të thotë se është shumë më interesante të shikohet”, thotë e reja Sandra Lazareska.

Basketbolli është ende tërheqës për vajzat e reja, por vështirë se ndonjë prej tyre vendos t'i përkushtohet plotësisht sportit. Kushtet e pabarabarta të meshkujve dhe femrave, si dhe ekuilibri që nevojitet mes sportit dhe jetës shoqërore, janë arsyet kryesore pse vajzat heqin dorë nga ky sport, thotë Martina Markoska.

Edhe pse ende nuk ka sukses serioz në nivel përfaqësues, basketbollistet po luftojnë për vëmendje dhe investim më të madh në këtë sport, sepse siç thonë Lazareska dhe Markoska, në vend ka shumë basketbollistë të rinj të talentuar.

Pabarazia në basketboll pasqyrohet më së miri përmes publikimit të rezultateve. Siç thotë Lazarevska, presin të kalojnë disa ditë që rezultatet të publikohen në faqen e Federatës së Basketbollit të Maqedonisë së Veriut (FSM).

“Nga ana e KFSM-së, rezultatet e meshkujve shpallen menjëherë pas ndeshjeve dhe presim të kalojë fundjava para se të shpallen”, thotë basketbollistja Lazareska.

Një problem serioz është edhe transmetimi i ndeshjeve. Rrallëherë ndonjë ndeshje në konkurrencën e femrave transmetohet në internet.

“Më shpesh disa prindër apo miq që janë në ndeshje i regjistrojnë ndeshjet me telefon ose nëse kanë kamera. Për dallim nga liga e meshkujve, ku disa ndeshje transmetohen edhe në MTV, ndeshjet tona nuk transmetohen as në faqen zyrtare të KFSM-së”, thotë 18-vjeçarja Markoska.

Në të ardhmen duan të vazhdojnë me basketboll, edhe pse e dinë që sfidat janë të vështira, ndaj vazhdojnë të luftojnë për një përfaqësim më të madh në publik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës