VIDEO INTERVISTË | Risto Nikovski: Shantazhi për ndryshimin e Kushtetutës nuk është garanci për hyrjen tonë në BE

Risto Nikovski - analist / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Maqedonia në asnjë rast nuk duhet të pranojë ndryshimin e Kushtetutës së saj, të paktën jo tani në këto kushte që po na serviren sot. Kjo do të ishte e mundur pasi vendi fillimisht të hynte në BE dhe në të ardhmen Maqedonia të bëhej një lloj projekti afatshkurtër ose afatmesëm i Unionit. Atëherë mund të mendohej ndryshimi i Kushtetutës dhe modifikimi i saj. Deri atëherë, ndryshimi i aktit më të lartë juridik do të kontribuojë që shteti maqedonas të përfundojë në formën që jemi njohur këto ditë. Këtë ndër të tjera e ka theksuar diplomati i karrierës Risto Nikovski gjatë paraqitjes së tij të ftuar në emisionin “Shtypi i mëngjesit”. Nikovski theksoi se gjëja e parë që duhet bërë në këtë moment është që të bëhen ndryshime rrënjësore në sjelljen e politikës së jashtme, e cila, sipas tij, është katastrofike për popullin maqedonas dhe po e çon vendin në humnerë.

- Nuk ka dyshim se presioni nga bashkësia ndërkombëtare për ndryshimin e Kushtetutës do të rritet në periudhën e ardhshme. Krerët e lartë perëndimorë do ta përsërisin këtë dëshirë të tyre nga njëra anë dhe politikanët tanë do të heshtin nga ana tjetër. Edhe pse i gjithë ky angazhim ndërkombëtar drejtohet nga qendra të caktuara të pushtetit, shantazhi për ndryshimin e Kushtetutës nuk është garanci për hyrjen tonë në BE. Ndryshimi i Kushtetutës nuk është çështje teknike, siç duan të thonë disa nga zyrtarët e huaj këto ditë në deklaratat e tyre, por ka një arsye më të thellë, serioze pse nuk duhet të lejojmë ndryshimin e Kushtetutës - tha Nikovski.

Analisti Nikovski, duke iu përgjigjur pyetjes nëse VMRO-DPMNE opozitare aktualisht po negocion fshehtas me BDI-në për ndryshimet kushtetuese, theksoi se më i rëndësishmi për momentin, si dhe në cilin drejtim do të zhvillohet skena politike, janë pikërisht hapat që. do të merren nga të ashtuquajturat "grupi i zjarrit"

- Për momentin nuk jam i informuar nëse ka bisedime ndërmjet partive në Maqedoni për rrumbullakimin e numrit në Kuvend me qëllim të ndryshimit të Kushtetutës. Gjithsesi, gjëja më domethënëse në skenën politike në këtë moment është ajo që po ndodh në bllokun shqiptar etj. "grup zjarri". Mendoj se BDI është padyshim një parti e prishur dhe pyetja është se si do të legalizohet e gjitha. Ngjashëm është edhe me pjesën tjetër të bllokut të monedhave shqiptare. Në atë drejtim, mendimi im themelor është se në periudhën që vijon do të formohet një bërthamë e re, më serioze e opozitës shqiptare, e cila më vonë në zgjedhjet e ardhshme mund të bëjë koalicion me VMRO-DPMNE-në. Këto janë pritshmëritë e mia fillestare për zgjedhjet e ardhshme, kurdo që të ndodhin. Të gjithë treguesit thonë se VMRO-DPMNE do t'i fitojë zgjedhjet dhe do të duhet të bëjë koalicion me një parti shqiptare, e cila dua të theksoj se të gjitha, pa përjashtim, ndajnë një qëndrim të përbashkët, që është se duhet të ketë ndryshimet kushtetuese - përmbledh Nikovski.

Ish-ambasadori Risto Nikovski ka folur edhe për iniciativën që shprehja “20 për qind” të fshihet nga Kushtetuta dhe të zëvendësohet me termin “gjuhë shqipe”. Deri në çfarë mase kjo iniciativë del jashtë kornizës së marrëveshjes kornizë të Ohrit, për frontin evropian dhe çështje të tjera nga skena politike e brendshme dhe ndërkombëtare.

Më shumë nga biseda shikoni në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës