VIDEO INTERVISTË | Ranko Petroviq: “Zonjë e artë” ka mandat që të mund të flasë kundër veprimeve të qeverisë

Ranko Petrović/foto Sloboden Pechat/Metodij Zdraev

Publiku maqedonas e pret me padurim Edicioni i 27-të mbi "Mollëkuqe e artë e popullaritetit", e cila do të mbahet më 22 Shkurt duke filluar në Ora 20 pasdite në arenë “Boris Trajkovski”. Këtë vit, “Ladybug” në mënyrën e saj tipike satirike, bën të ditur se do të ketë për të gjithë vizitorët fotografisë kolektive për pasaportë dhe letërnjoftim, dhe sigurisht garanton disa orë argëtim të paharrueshëm për të gjithë ata që do të jenë pjesë e eventit kulturor më të dëshiruar në Maqedoni.
Njeriu pas "Ladybug" për 27 vjet rresht, Ranko Petrovic, ishte i ftuar në studion e Shtypi i Lirë dhe folëm për atë që mund të presin vizitorët këtë vit dhe për procesin e lindjes së spektaklit që do të bashkojë emrat më të mirë dhe më të mëdhenj të jetës së kulturës dhe argëtimit në vendin tonë.

- Ideja ime ka qenë gjithmonë që "Mollëkuqja e Artë e Popullaritetit" do të ishte një mbrëmje ku do të mblidheshin më të mirat e atij viti dhe legjendat që janë bërë me kalimin e kohës, dhe gjithmonë doja të kisha një mister të vogël, domethënë pasiguri mes njerëzve. shikuesit. Dhe ne ia dolëm, sepse është shumë keq, për shembull, të shikosh një film ose të lexosh një libër të Agatha Christie dhe në fillim e di që kamerieri është vrasësi. Prandaj është shumë më mirë dhe më miqësore me shikuesit dhe audiencën tonë, nëse ata vijnë dhe nuk e dinë se çfarë do të ndodhë, sepse vetëm kështu emocionet e tyre do të funksionojnë në mënyrën e duhur dhe ata do të ndjejnë atë që ne si artistë po përgatisim.

Çdo vit “Ladybug” jep një çmim për arritje të jetës, i cili këtë herë do t'i shkojë legjendës së këngëtarit tonë të njohur Dragan Mijalkovski.

- Mund të them se edhe këtë vit, si çdo vit tjetër, kemi një çmim për arritje të jetës, ndërsa këtë vit do t'i ndahet legjendës sonë muzikore Dragan Mijalkovski, i cili feston 55 vjet nga paraqitja e tij e parë zyrtare dhe 60 vjet nga fillimi i tij. filloi të këndonte që në fëmijëri. Ai ka një numër të madh hitesh, ka bashkëpunuar me shumë kompozitorë tanë të njohur si Shpato, Kire Kostov, Vanço Dimitrov... dhe ka kënduar këngët më të bukura që njohim të gjithë. Do të jetë një pjesë e veçantë, shumë e bukur dhe emocionuese, me një orkestër revue me 50 muzikantë, që të kapim muzikën që luhej në atë kohë për dëgjuesit. Teknikisht është pak më e vështirë, sepse salla "Boris Trajkovski" është sallë sportive dhe ne e përshtatim të jetë një koncert, por edhe pak magjepsës për t'i lënë publikut diçka që do të mbahet mend. Kemi pak të mëdhenj që janë gjallë e shëndoshë, më i miri ka qenë Toshe Proeski, e para tij Dragan Mijalkovski si legjendë e këngës, kur kishte “kulturë të famshme” dhe njerëzit vraponin pas tij.

Ata që e ndjekin prej vitesh “Ladybug”, e dinë që është menduar për ata që dinë vërtet ta shijojnë spektaklin, të cilët do të mundohen dhe do arrijnë t’i mbajnë në sallë për më shumë se tre orë. Nisur nga dëshira për t'i kushtuar vëmendje të gjithëve dhe për të mbuluar më shumë ngjarje sociale, këtë vit "Bubamara" do të zgjasë tre orë e gjysmë.

- Jeta nuk është tre sekonda si klipet që luhen në rrjetet sociale. Për të përjetuar njëfarë emocioni, duhet një proces, që ata të vijnë, të hyjnë, të kënaqen, të ndiejnë se dikush ka punuar shumë për të gjithë organizimin dhe si spektatorë të dinë se janë në diçka shumë të madhe. “Zonja e Artë” është ngjarja më e madhe në kulturë dhe nëse e zbulojmë skenarin do të jetë shumë ndryshe. Është tjetër gjë të shikosh Sashko Kocevin duke treguar batutën dhe tjetër kur gazetari shkruan “Sashko Kotsev tha: ktheni vizat”, kjo nuk lexohet, se duhet përjetuar.
Personat e sigurimit që ulen jashtë para sallës thonë se gjatë eventit nuk ka njerëz jashtë, që do të thotë se nuk është e mërzitshme dhe askush nuk dëshiron të dalë. Do të mundohem që këtë vit të zgjasë tre orë e gjysmë, sepse kaq zgjat, edhe nëse vazhdon pak, kur tashmë jeni duke vendosur një komplet prej 50.000 euro dhe kamerat janë gati. Nuk ka rëndësi nëse dilni gjysmë ore më herët apo nëse do të bëjmë një dokument për diçka që do të mbetet në histori.

Zakonisht Ranko nuk dëshiron të zbulojë një pjesë të skenarit dhe të ftuarit e “Ladybug”, ndaj ka paralajmëruar vetëm një emision të paharrueshëm.

– Për ne është komplimenti më i madh kur thonë se në “Bubamara” këtë vit do të dalin Sashko Kotsev, Igor Djambazov apo Tino dhe Atanas, por ne do ta lëmë si pasiguri dhe vetëm do t’ju ​​lajmërojmë se do ta shijojnë plotësisht. Meqë ra fjala, Sashko Kotsev ka qenë numër një në vendin tonë në dhjetë vitet e fundit, dhe ne si vend kemi nevojë për njerëz të tillë, si dhe Tino dhe Atanas, shfaqjet e tyre shiten për dhjetë minuta dhe nuk ka nevojë të flasim. rreth Jambazov. Dhe ata janë vetëm një pjesë e shfaqjes, treqind e pesëdhjetë personat e tjerë janë në sfond, dikush luan, dikush këndon e kështu me radhë, dhe ne që jemi në publik dhe duartrokitim, jemi mbështetja më e madhe për ata që janë në skenë dhe të marrë çmime. Pra, “Mollëkuqja e Artë” është një mbrëmje ku pjesë e eventit është edhe publiku dhe jemi shumë të lumtur që na mbështesin. Nuk do të shkruaja kurrë një satirë të tillë nëse nuk do të kishim mbështetjen e publikut. Pra, ne kemi mandat që të mund të bëjmë satirë, të mund të flasim kundër disa veprimeve të qeverisë dhe ato nuk duhet të jenë në formë gazetareske.

Intervistën e plotë me Ranko Petroviq mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës