VIDEO INTERVISTË | Petlichkovski: Vetëm 13 për qind e të testuarve janë Covid pozitiv, vaksina nuk mbron për një kohë të caktuar

Aleksandar Petlichkovski/Foto: Free Press

Interesimi për Covid 19 është në rënie muajt e fundit dhe testi është mënyra e vetme për të përcaktuar nëse një person vuan nga Covid apo grip - thotë Aleksandar Petlichkovski në emisionin e mëngjesit. Shtypi i Lirë në Slobodna TV. E pyetur se sa kohë na mbron një vaksinë kundër Covid 19, mjeku thotë se vaksina nuk na mbron për një kohë të caktuar, disa muaj, por këtu roli i imunitetit është i madh. Aktualisht janë vetëm 6 persona të shtruar në spital nga Covid, nga të cilët vetëm dy janë me mbështetje oksigjeni.

-Në muajt e fundit interesi për Covid-in ka ardhur në rënie. Situata është e tillë sepse në realitet pacientët rrallë përfundojnë në spital me simptoma të rënda. Testet janë të disponueshme, rreth 500 analiza bëhen në baza javore dhe dy muaj më parë mbi 45 për qind e tyre ishin pozitive. Tani, nga të gjithë të testuarit pozitivë, deri në 13 përqind janë. Çdo e dhjeta e testeve për Covid 19 është pozitive – thotë Petliçkovski.

Ai shpjegon se nuk ka të dhëna të reja për një lloj të ri të Covid19, i fundit i sekuencuar është nga gushti.

- Nuk ka dallim mes simptomave të gripit dhe covid. Vetëm me anë të testimit bëhet ndarja. Paralelisht bëhen dy analiza dhe është një mënyrë e besueshme për të përcaktuar se nga çfarë vuan pacienti – thotë mjeku.

Për vaksinimin e gripit sezonal, ai thotë se janë të mbuluara të gjitha grupet e rrezikut.

- Këtë vit vaksinat kanë mbërritur në kohë para fillimit të sezonit të gripit. Ka 60.000 vaksina. Jemi të kënaqur me pranimin e vaksinës. Do të kemi një popullatë të mbuluar mirë, të mbrojtur nga gripi, veçanërisht grupet e rrezikuara - thotë Petliçkovski.

Më poshtë ndiqni të plotë intervistën me kryetarin e Komisionit për Sëmundje Infektive Aleksandar Petliçkovski: 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës