VIDEO INTERVISTË | Pavle Trajanov, deputet: Pres zgjedhje të parakohshme në tetor

Pavle Trajanov - politikan / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Lideri i Bashkimit Demokratik dhe deputeti i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Pavle Trajanov, shprehu dyshimin se koalicioni aktual qeveritar do t'i shohë zgjedhjet e rregullta parlamentare të planifikuara për vitin 2024, duke pasur parasysh se është e mundur që zgjedhjet e parakohshme të mbahen sa më shpejt. tetor.

- Jam i sigurt se as LSDM dhe as BDI nuk janë të gatshme të ndryshojnë Kushtetutën dhe të shkojnë në zgjedhje. Kjo nuk do të ndodhë, por LSDM-ja është në fushatë parazgjedhore, edhe BDI-ja është në fushatë parazgjedhore dhe vlerësimet janë se atje do të ketë zgjedhje të parakohshme në shtator ose më së voni tetor. Pa marrë parasysh se tani po tentojnë të rrisin shumicën parlamentare, që do të ketë edhe reflektime negative për gjendjen e përgjithshme - tha Trajanov gjatë vizitës së tij në "Utrinski Pechat".

Trajanov mendon se është e panevojshme zgjerimi i koalicionit aktual qeveritar, të cilit ai vetë i përket, me parti të reja.

-Thuhet se partia Aleanca e Shqiptarëve do të hyjë në koalicion, gjë që e konsideroj të panevojshme. Për të funksionuar mazhorancën në parlament mjaftojnë 64 deputetë dhe me hyrjen në pushtet të Aleancës pakënaqësitë e partive të mëparshme nga koalicioni qeveritar do të shtohen dhe do të shfaqen pakënaqësi. Do të presim zhvillimin e ngjarjeve dhe do të shohim se si do të rrjedhin gjërat dhe më pas do të arrijmë në një përfundim nëse do të vazhdojmë të jemi pjesë e qeverisë – shtoi Trajanov, i cili po ashtu pretendon se “koalicioni i partive evropiane” i shpallur. pritet të udhëhiqet nga LSDM dhe BDI do të krijojë një ndarje të re dhe krejtësisht të panevojshme në shoqërinë tonë.

Ish-ministri i Punëve të Brendshme konsideron se përkeqësimi i marrëdhënieve bullgaro-maqedonase është rezultat, para së gjithash, i politikës së "gjunjëzimit" të udhëhequr nga ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani. Trajanov është i vendosur në pohimin se butësia jonë në marrëdhëniet me fqinjin tonë lindor nuk është garanci se marrëdhëniet do të përmirësohen.

Intervistën e plotë me Pavle Trajanov mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës