VIDEO INTERVISTË | Mirce Jovanovski: Masat e Qeverisë janë të mirëseardhura, ndoshta pak me vonesë

Mirce Jovanovski - gazetar / Foto: "Sloboden Pechat" / Metodi Zdraev

Kjo paketë prej 662 milionë euro që po përgatit Qeveria si masa kundër krizës nuk janë vetëm para cash, thotë gazetari dhe analisti ekonomik Mirçe Jovanovski në një intervistë për “Sloboden Pechat”, por kjo paketë përfshin edhe lloje të tjera të mbështetjes si kreditë. për kompanitë që vijnë nga burime të huaja, pra nuk janë fillimisht vetëm para buxhetore.

Sipas Mirçe Jovanovskit, ka masa për kategoritë vulnerabël të qytetarëve dhe për këtë ka kohë që avokon FMN-ja, Banka Botërore, në mënyrë që masat të mos jenë lineare, por të synojnë ato kategori të qytetarëve. të cilët kanë më shumë nevojë për mbështetje financiare.

Jovanovski vlerëson se masat janë të mirëseardhura dhe pret që mbulimi i kontributeve të kompanive të ndikojë në rritjen e pagave të punëtorëve.

- Në thelb, masat janë të mirëseardhura. Ndoshta për shumë të vonuar do të shohim se kush do të ketë të drejtë. Ajo që është interesante për masat janë kontributet që mund të ndikojnë te punëdhënësit që të rrisin pagat, dhe qeveria të ndihmojë në mbulimin e kontributeve për të ardhura të tilla të rritura. Mendoj se në të kaluarën një masë e tillë ka dhënë rezultate pozitive dhe pres që të ndodhë edhe kësaj radhe, thekson Jovanovski.

Shihni të gjithë intervistën më poshtë:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës