VIDEO INTERVISTË | Metodi Hadji-Yanev: Tanket perëndimore janë të parëndësishme në krahasim me atë që ka Rusia

Metodi Haxhi Janev - profesor / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Vetë dorëzimi i tankeve perëndimore në Ukrainë, nëse e shikojmë në izolim ose në numër, në përgjithësi nuk do të thotë asgjë dhe madje mund të shkaktojë dhimbje koke për operativët ukrainas, sepse tani do të krijojë një tmerr logjistik për ukrainasit. Kjo sepse do të jetë e vështirë të sinkronizohen tanket në fushën e betejës me degët e tjera të ushtrisë, mirëmbajtjen e tyre dhe operacionet ushtarake në Ukrainë, thotë profesori i universitetit. Metodi Haxhi-Janev në paraqitjen e ftuar të emisionit “Shtypi i mëngjesit”.

- Ukrainasit nuk po marrin vetëm tanke, por po marrin mbi njëqind automjete të tjera të blinduara luftarake. Këto janë dy brigada sulmuese operacionale që do të mund të godasin forcat ruse. Sipas njohurive të mia, bëhet fjalë për një numër të madh tankesh, duke përfshirë automjetet e blinduara amerikane Bradley, tanket luftarake britanike "Challenger 2" dhe tankin Abrams. Megjithëse do të fokusohesha te fuqia shkatërruese e tankeve amerikane, ato janë ende të parëndësishme në krahasim me numrat që ndau pala tjetër. Sipas të dhënave të caktuara, Rusia kishte 10.000 tanke operative para fillimit të luftës. Mirëpo, është krejt tjetër pyetje se cili prej atyre tankeve operative mund të krahasohet me këtë donacion perëndimor - theksoi profesori Haxhi Janev, duke sqaruar se numri i armikut nuk ka gjithmonë një fund efektiv.

– Nuk ka të bëjë vetëm me të paturit kapacitetin e fuqisë së zjarrit, ka të bëjë me mënyrën se si e përdorni atë. Ne pamë se rusët kishin një përdorim katastrofik të fuqisë luftarake në fillim të luftës. Çfarë do të thotë kjo për Ukrainën, në terma popullorë, mund të thuhet se do të kontribuojë ende në rritjen e fuqisë goditëse të Kievit në terren, manovrimit të forcave dhe me këtë duhet të ngrihen kapacitetet e Ukrainës për një ofensivë të cilën duhet ta kryejë në pranverë - pohon Haxhi Janev.

Në të njëjtën kohë, Haxhi Yanev komentoi se dhurimi i tankeve dhe mjeteve të blinduara perëndimore për forcat ukrainase në të njëjtën kohë mund të shkaktojë probleme në aspektin e logjistikës dhe integrimit të tyre në front.

– Një problem tjetër që mund të shkaktohet nga tanket amerikane në Ukrainë është nëse ata do të arrijnë të imponojnë ritmin luftarak dhe një nivel të tillë lufte në terren. Rusia deri më tani ka arritur disa herë të kthehet në fushat e betejës dhe të imponojë mënyrën e saj të luftës përmes masivitetit, sulmeve masive pa bombardime precize dhe sulmeve në infrastrukturën kritike - shpjegon profesori Haxhi Janev.

Sipas tij, e gjithë kjo tregon se në Ukrainë do të ketë sulme të reja serioze dhe të shumta nga të dyja palët.

- Me këtë hap të Uashingtonit dhe aleatëve të tjerë duke i dhënë tanke Ukrainës, Rusia do të konsiderojë se ata janë një objektiv legjitim. Sipas ligjit ndërkombëtar të luftës, kushdo që ofron logjistikë dhe mbështetje luftarake është një objektiv legjitim dhe mund të konsiderohet një palë armike në konflikt. Por një gjë është se ka potencial për këtë, tjetër gjë është nëse ka një qëllim që të bëhet diçka në atë drejtim dhe një gjë krejtësisht e tretë është nëse Rusia ka kapacitet për të ndërmarrë diçka për këtë - thotë profesori Haxhi Janev.

Gjatë vizitës, Haxhi Janev foli edhe për blerjen e obusit të mesëm turk “Boran” nga ushtria maqedonase, se si do të jenë marrëdhëniet e ardhshme ndërmjet NATO-s dhe Rusisë, por edhe se si duhet të reagojnë institucionet vendase ndaj provokimeve. i deputetit evropian Angel Djambasski për Maqedoninë dhe se si njoftimi i tij për vrasjen e presidentit Stevo Pendarovski mund të shihet si problem sigurie.

Më shumë nga biseda me profesor Metodi Haxhi-Janev mund të shikoni në videon e mëposhtme...

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës