VIDEO INTERVISTË | Metodi Haxhi-Janev: Kina dhe Rusia nuk kanë arkitekturë për të destabilizuar Ballkanin përmes çështjes së Kosovës

Metodi Haxhi Janev - profesor / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Kushtet në Ballkan janë përgjithësisht shumë të centralizuara në varësi të liderëve politikë në vende. Për të prishur një rregullim të tillë të gjërave, para së gjithash varet nga lojtarët kryesorë, domethënë nga vetë drejtuesit. Meqenëse në këtë moment nuk kanë interes të kenë goditje të sigurisë politike në vendet e tyre gjatë zgjedhjeve, ndjehen të kërcënuar, këtu e kam fjalën për palën serbe si dhe atë kosovare, mund të konstatohet se në parim nuk ka arsye për goditje më të mëdha dhe më serioze të sigurisë në rajon. Në të njëjtën kohë, pretendoj se Kina dhe Rusia në këtë rast nuk posedojnë “arkitekturën” e duhur për të destabilizuar Ballkanin përmes çështjes së Kosovës – theksoi profesori universitar. Metodi Haxhi – Janev gjatë paraqitjes së ftuar në emision “Shtypi i mëngjesit”.

- Ndryshe nga Kosova, gjërat në Maqedoni janë shumë më të integruara sa i përket mënyrës sesi rregullohen gjërat në shoqëri me Marrëveshjen Kornizë të Ohrit, e cila duhet të pranoj se është në një fazë të avancuar. Institucionet tona kanë kohë që funksionojnë me atë kohezion etnik. Nuk po flas për cilësinë e punës së institucioneve, por për vendosjen e tyre. Ky rregullim i gjërave është i qëndrueshëm dhe në këtë moment nuk ka mundësi për ndonjë depërtim të situatës nga Kosova në vend apo destabilizim - theksoi Haxhi Janev dhe shtoi se vetë anëtarësimi i vendit në NATO forcoi stabilitetin dhe krijoi një atmosferë politike. frenimi i disa politikanëve për të hyrë në një lloj aventurizmi dhe shembje të sistemit ekzistues.

Profesori Hadji Janev iu referua edhe sulmeve të fundit ukrainase me dron në Moskë, duke analizuar nëse ato kontribuojnë në sulmet e ashpra ushtarake ruse në Ukrainë, në modernizimin e ushtrisë, por edhe në çështje të tjera të politikës së jashtme rajonale.

Më shumë nga biseda me Metodi Haxhi Janev shikoni videon më poshtë...

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës