VIDEO INTERVISTË | Metodi Haxhi Janev: Të dyja palët kanë argumente pro dhe kundër për prishjen e digës në Ukrainë, e vërteta do të jetë e vështirë të zbulohet

Metodi Haxhi Janev - profesor - Foto: “Shtypi i Lirë” / Dragan Mitreski

Se do të ketë dezinformata dhe gënjeshtra për arsyen se pse u shemb diga Kakhovka në Ukrainë dhe cilat do të jenë pasojat e vetë katastrofës është më se e qartë. Megjithatë, ajo që mund të shihet fillimisht është se të dyja palët kanë arsye pro dhe kundër për shpërthimin e digës. Logjika ruse udhëhiqet nga narrativa se kjo u shkaktua nga fakti se ata donin ta bënin këtë për të parandaluar kundërsulmin e Ukrainës, por në të njëjtën kohë për të krijuar kushte për manovrën ose mbulimin e tyre për të parandaluar kështu- thirrur. majë shtize e sulmit i cili tani është i fortë nga ukrainasit në veri të Bakhmut. Nga ana tjetër, shpjegimi i palës ukrainase, që do të ishte logjik për shembjen e digës së lumit Dnipro, është se ata dëshirojnë të krijojnë më shumë presion ndaj Rusisë nga komuniteti ndërkombëtar dhe të tërheqin vëmendjen e publikut botëror për faktin se Moska me të vërtetë është një shtet terrorist, sepse ai synon infrastrukturën civile - theksoi profesori universitar Metodat Hadzi Janev gjatë daljes së sotme në emision "Shtypi i mëngjesit".

- Efektet kaskaduese të dëmtimit të infrastrukturës kritike të digës në Ukrainë janë të thella dhe rreziqet dhe parashikimet në këtë moment prej saj janë të mëdha dhe për mendimin tim shkojnë nga ekstremi në ekstrem. Nga fakti se mund të jetë e mundur të shkaktohet një fatkeqësi bërthamore përveç asaj humanitare deri tek fakti që dinamika e rrjedhjes së ujit në këtë moment nuk do të shkaktojë efekte katastrofike në rajon për popullsinë. Një gjë është e qartë se e vërteta se kush e ka shkaktuar këtë në kushte lufte do të jetë e vështirë për t'u zbuluar, në mos e pamundur të zbulohet - thekson Haxhi Janev dhe shton se sulmet apo aktivitetet e tilla të dy palëve ndërluftuese synojnë të befasojnë kundërshtarin.

Në bisedën në studio, profesor Haxhi Janev iu referua takimeve të fundit diplomatike të liderëve kosovarë dhe serbë me liderët e lartë amerikanë dhe evropianë, me qëllim qetësimin e situatës në veri të Kosovës.

- Mund të them se faktori ndërkombëtar i dha shumë të drejtë presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti që të zbatojnë politikat e tyre. Kjo është arsyeja pse diplomatët janë tani në rolin e zjarrfikësve që shuajnë pasojat e manovrave të tyre të pamenduara politikisht. Kjo ndodh sidomos në Ballkan me drejtuesit lokalë kur humbasin terren dhe realitet me politikat e tyre, kur mendojnë se janë të plotfuqishëm dhe se kundërshtari i tyre është i dobët. Kështu ka qenë edhe në të kaluarën kur në rajon ka pasur konflikte dhe vuajtje ushtarake, ku më vonë në skenë ka dalë diplomacia e famshme e buldozerit perëndimor për të zgjidhur problemet. Jam i bindur se e njëjta gjë do të jetë edhe tani - thotë Haxhi Janev dhe sqaron se pozicioni fillestar i të dyve do të humbasë dhe do të ndryshojë sa më shumë të vonohet zgjidhja e problemit të imponuar nga Perëndimi.

Profesor Haxhi Janev foli edhe për paralajmërimet për një valë të re migrantësh në Evropë dhe në rrugën ballkanike, si dhe për sfidat dhe frikën e strukturave të sigurisë nga rajoni për një valë të re të mundshme të refugjatëve.

Më shumë nga biseda me profesor Haxhi Janev mund të shikoni në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës