VIDEO INTERVISTË | Lukarevska: Zgjedhjet do t'i fitojmë me një front të gjerë pro-evropian kundër atij antievropian, të udhëhequr nga VMRO-DPMNE dhe e majta

Sanja Lukarevska, nënkryetare e LSDM-së/Foto: Metodi Zdravev

Nënkryetarja e LSDM-së Sanja Lukarevska tha në Sloboden Pechat se LSDM ka dy mundësi për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme që janë duke u shqyrtuar, përkatësisht pjesëmarrje e përbashkët me partnerët e koalicionit qeveritar në lista të përbashkëta, por është e mundur edhe një pjesëmarrje e pavarur.

-Nëse flasim për lista të përbashkëta, kemi një emërues të përbashkët, ajo është axhenda evropiane. Është fronti ynë evropian dhe kushdo që është në të njëjtën linjë me ne për sa i përket vlerave evropiane, standardeve për qytetarët, politikave të zhvillimit ekonomik është i mirëpritur në atë front. Nga ana tjetër, shohim se ka edhe një front antievropian, me të cilin kemi pikëpamje diametralisht të kundërta se cila është situata aktuale politike, çfarë është e mirë për shtetin dhe kush jo, kështu që mendoj se do të ketë një luftë e hapur mes asaj që do të thotë që shteti të ecë përpara dhe çfarë do të thotë të ndalosh dhe të qëndrosh në vend dhe madje të kthehesh prapa. LSDM është lider i atij fronti evropian, ashtu siç e pamë që VMRO-DPMNE dhe e majta do të jenë lidere të frontit antievropian dhe këtu zgjidhet dilema, thotë Lukarevska.

Lukarevska beson se një agjendë e tillë evropiane është e dukshme edhe në partitë opozitare të shqiptarëve dhe prandaj janë të mirëseardhura edhe në frontin pro-evropian.

Sipas Lukarevskës, në opinion u hap një dilemë dhe u diskutuan dy opsione të mundshme.

-Njëra janë listat e përbashkëta me BDI-në dhe Aleancën, që janë partnerët tanë aktualë të koalicionit, do të thotë të shkojmë në një listë ose të shkojmë veçmas me lista të veçanta, por historia evropiane duhet të jetë e përbashkët për të dyja opsionet. Pra, për ne si LSDM, veçanërisht me koalicionin parlamentar, por edhe për BDI-në dhe Aliasën, veçanërisht si partnerë tanë të koalicionit qeveritar. Dhe kjo është një temë, një dilemë dhe një sfidë për të cilën duhet të diskutojmë në periudhën e ardhshme, tha për “Sloboden Pechat” nënkryetarja e LSDM-së Sanja Lukarevska.

Më poshtë ndiqni të plotë intervistën me Sanja Lukarevskën:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës