VIDEO INTERVISTË | Jakshiq: Ajo që është marrë vesh në Ohër vlen edhe pse nuk ka nënshkrim, do të ketë dënime për Serbinë dhe Kosovën nëse nuk e zbatojnë

Boshko Jaksic / Foto: Free Press

Pesë ditë pas negociatave maratonë në Ohër dhe arritjes së një marrëveshjeje gojore, presidenti serb Aleksandar Vuçiq po përpiqet të tregojë se nuk ka nënshkruar asgjë dhe nuk ka asnjë detyrim të zbatojë Aneksin Zbatues të arritur me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, me ndërmjetësim. të Bashkimit Evropian. Deri më tani ka marrë sinjale të qarta si nga Brukseli ashtu edhe nga Uashingtoni se ka pranuar Marrëveshjen e Ohrit dhe duhet të zbatojë dispozitat e saj.

- Po krijohet konfuzion i cili në thelb nuk ekziston. Sipas të gjitha interpretimeve të ekspertëve të së drejtës ndërkombëtare dhe Konventave të ndryshme të Vjenës, fjala gojore e presidentit, kryeministrit dhe nganjëherë kreut të diplomacisë është po aq detyruese për vendin sa edhe dokumenti i nënshkruar. Meqenëse edhe presidenti Vucil edhe kryeministri Kurti si në Bruksel ashtu edhe në Ohër, në Bruksel me planin e gjerë të BE-së, në Ohër me aneksin që flet pikërisht për zbatimin e marrëveshjes, pasi që ajo marrëveshje verbale ekziston, e gjithë kjo vlen. dhe ligjërisht e detyrueshme dhe këtë e dinë qartë të gjithë, thotë gazetari serb dhe kolumnisti i “Sloboden Pechat” Boshko Jakshiq në analizën në emisionin “Utrinski Pechat”.

Sipas Jakshiqit, konfuzioni që po krijohet është për shkak të presionit ndaj presidentit Vuçiq nga opozita, e cila e akuzon atë për tradhti ndaj Kosovës dhe kapitullim.

- Fakti që nuk ka nënshkrim nuk i ndryshon gjërat, ajo që është rënë dakord është rënë dakord dhe nuk ka devijime prej saj. Në fund të fundit, ajo që më duket e mirë për këtë marrëveshje është se ajo parashikon edhe masa ndëshkuese. Ai që nuk e zbaton kontratën në mënyrën e parashikuar do të sanksionohet. Ai që e zbaton do të shpërblehet duke përshpejtuar procesin e integrimit europian. Dhe është risi që për dallim nga periudha paraprake, Serbia dhe Kosova monitorohen veçmas. Prandaj, secili mund të zgjedhë me cilin efikasitet do të punojë dhe në atë masë do të shkojë më shpejt drejt BE-së. Pra, nuk ka më asnjë marrëveshje paketë siç ka ekzistuar deri më tani, thotë Jakshiq.

Nuk ka asgjë në Marrëveshjen e Ohrit që të jetë e lehtë apo pa dhimbje për t'u zbatuar nga të dyja vendet.

-Sipas parashikimit, gjëja e parë që duhet të fillojë me zbatimin është Bashkësia e Komunave Serbe (CMU). Bëhet fjalë për 4 komuna në veri të Kosovës në të cilat shumica janë serbë dhe gjashtë komuna në jug të lumit Ibër ku edhe serbët janë shumicë. Deri para pak kohësh, kjo ishte vija e kuqe e kryeministrit Kurti, i cili refuzoi ta zbatonte atë plan, për të cilin ishte rënë dakord me marrëveshjen e Brukselit pikërisht 10 vjet më parë. Për të është një gjë shumë e dhimbshme, por negociatorët ndërkombëtarë kërkojnë që Prishtinës të fillojë menjëherë me zbatimin e ZSO-së dhe ndërkohë nuk ka më vend për manovrim dhe aq më pak kohë për t'i zgjidhur gjërat. Një gjë është e qartë, se ndërmjetësuesit ndërkombëtarë nga perëndimi janë shumë më të nxituar se aktorët e drejtpërdrejtë të këtij negocimi, të cilët deri më tani kanë treguar se për qëllime personale politike shpesh janë të gatshëm të zvarriten, të shkaktojnë incidente dhe të mbështesin realisht statusin. quo the quo. Ajo kohë ka kaluar dhe për këtë arsye flitet për një shans historik që Ballkani Perëndimor të heqë qafe problemin e tij më të madh, thotë Jaksiq.

Dje, kryeministri i Kosovës Albin Kurti shkroi në Twitter se presidenti serb "e hodhi poshtë ofertën e tij bujare për vetëqeverisje për serbët e Kosovës", përmes modelit të Komunitetit që do ta kishte bashkuar dhe propozuar, dhe pyeti "A është ai Dr. Jo apo z. Njet?" Pra, ne e dimë se ai nuk është mjek, ka shkruar Kurti.

- Ende nuk dihet saktësisht se sipas cilit model do të bëhet ZSO. Janë 15 modele në Evropë që merren me vetëqeverisjen e minoriteteve, nëse miratohet, mbetet të shihet se kur do të hapet ajo fazë teknike e negociatave për këtë çështje. Është rënë dakord për një kornizë, ajo që mund të thuhet është se është koncesion për Beogradin, pse nuk janë pranuar kërkesat e kryeministrit Kurti që Komuniteti të jetë në përputhje me kushtetutën e Kosovës dhe ligjin e miratuar në Prishtinë. Pra e gjithë ajo që është refuzuar dhe situata e kërkuar nga presidenti Vuçiq në fakt është pranuar. Tani ai presion drejtohet më shumë drejt Prishtinës dhe më pak drejt Beogradit. Beogradi do të dalë në rend dite edhe për disa çështje të tjera nga plani evropian, e ky është neni 4, i cili parasheh se Serbia nuk do ta pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, përfshirë OKB-në, sqaron Jakshiq.

Vuçiq ende pohon se po i përmbahet dy vijave të tij të kuqe, se nuk do të ketë njohje reciproke mes Serbisë dhe Kosovës, të cilën askush nuk e kërkon dhe e dyta është se ai nuk do të lejojë një vend për Kosovën në Kombet e Bashkuara. që parashikohet nga marrëveshja dhe këtu ka edhe konfuzion dhe kontradiktë, që mendoj se vetëm po e inkurajon Vuçiqin për një marrëveshje të brendshme për të heshtur zërat e protestës që vijnë nga anët e ndryshme në Serbi, në radhë të parë nga ato anti-evropiane, proruse. dhe e djathta nacionaliste, thotë Jaksiç.

Shikoni të gjithë bisedën me gazetarin Boshko Jakshiq në video:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës