VIDEO INTERVISTË | Haxhi Janev: OSBE është platforma më e mirë që mund të menaxhojë konfliktet në botë, samiti në Shkup është me rëndësi historike

Prof. Metodi Haxhi Janev/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdravev

Samiti i OSBE-së në Shkup i hap rrugën diplomacisë, pra zgjidhjes së konflikteve aktuale në botë përmes dialogut. Takimi eventual i shefave të diplomacisë amerikane dhe ruse Blinken dhe Lavrov gjatë samitit në Shkup është një shenjë e mirë se gjërat do të zgjidhen në drejtim pozitiv, thotë profesori Metodi Haxhi Janev në analizën në studion e "Sloboden Pechat".

- Është mirë që gjërat do të jenë një surprizë, është mirë mbi të gjitha për njerëzimin sepse ky takim ka rëndësi historike sepse kjo është një nga krizat më të mëdha në të cilën është gjetur OSBE që nga viti 1975 dhe mund të jetë edhe një nga shanset më të mëdha pas. Vitet 90 sepse OSBE-ja ka një shans të shfuqizojë veten ose të shndërrohet në një Organizatë që do të shpëtojë botën. Vetë ideja, platforma dhe arkitektura mbi të cilën u krijua OSBE-ja është mbi të gjitha krijimi i një ure mes Lindjes dhe Perëndimit, mbi të gjitha ideja origjinale dhe pikërisht ajo urë dialogu dhe bashkëpunimi është ndoshta më e nevojshme se kurrë. Ajo që është e rëndësishme të thuhet është se ekziston një opsion i tretë, dhe ai është që Organizata në mënyrë spontane, thjesht të mos bie dakord për buxhetin, sepse për dy vjet nuk ka marrëveshje se cili do të jetë buxheti, të mos bihet dakord për këtë. dhe thjesht të fillojë një përmbysje, ose të mbyllet në mënyrë të kthyeshme zyrat, gjë që mund të jetë katastrofike për vetë organizatën, theksoi prof. Haxhi Janev.

Rëndësia historike e Takimit të 30-të Ministror të OSBE-së në Shkup është shumë më e madhe saqë vjen në një kohë kur ka dy luftëra të mëdha në botë në Ukrainë dhe në Gaza, ka trazira në kontinentin afrikan dhe konflikti në Nagorno-Karabakh është i ngrirë për momentin, dhe pika e nxehtë është dhe rajoni i Paqësorit. Sipas Haxhi Janev, çështje të tilla më së miri zgjidhen përmes një organizate siç është OSBE-ja.

- Edhe pesimistët më të mëdhenj që flasin për faktin se në kushte konflikti OSBE-ja nuk ka çfarë të kërkojë këtu, mund të gabojnë sepse OSBE-ja është një organizatë që duhet të menaxhojë konfliktin dhe në thelb është një organizatë që duhet të krijojë kushte për menaxhimin e konflikteve. . Dhe prandaj them se është ndoshta platforma më e mirë që i premton botës, përndryshe ekziston rreziku i ndarjes në dy kampe dhe në kuptimin real, ajo që po flasim për Luftën e Ftohtë është se kemi një Luftë të Ftohtë të re 2.0. kjo do të jetë pak më e tmerrshme se ajo e mëparshmja në të cilën ato dy kampe do të zhvillohen dhe forcohen vetë. Nga njëra anë është pjesa aziatike, euroaziatike ku fjalën kryesore do ta ketë Rusia së bashku me Kinën dhe pjesa tjetër do të mbetet me Bashkimin Evropian dhe NATO-n, pra vendet që nuk i përkasin asaj pjese të botës. , është i vendosur profesori.

Megjithatë, edhe në atë organizatë, lojtarët kryesorë janë vendet e mëdha, të cilat do të duhet të kapërcejnë veten për të ofruar zgjidhjen e konflikteve.

- Fjalën kryesore e kanë lojtarët e mëdhenj, por nga ana tjetër është mirë që OSBE-ja është një organizatë ku zërin e kanë edhe vendet e vogla. OSBE-ja do të jetë organizata kryesore që do të ndihmojë, në një farë mënyre, për të vendosur një dialog në arkitekturën e re që shohim në botë. Të mos harrojmë se as OKB-ja, as Lidhja e Kombeve më parë, as Kongresi i Vjenës, në aspektin diplomatik, historikisht, nuk u krijuan në momentin kur u krijuan, por shumë më herët, kështu që u krijuan kushtet për pas. kolapsi apo pas, tani kjo është pak çnjerëzore të thuhet, por pas konflikteve të mëdha u krijua një platformë e madhe e cila do të mund të rregullonte ato marrëdhënie mes lojtarëve apo ndërmjet atyre kryesore që i tërheqin fijet, thotë Haxhi Janev për. "Sloboden Pechat".

 

Më poshtë ndiqni të plotë intervistën me profesor Metodi Haxhi Janev:

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës