VIDEO INTERVISTË | Haxhi Yanev: Rusia nuk ka nevojë për një pikë të re globale në Lindjen e Mesme

Metodi Haxhi Janev - profesor / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Nëse shikojmë nga këndvështrimi nëse Rusia ka nevojë për një partner tjetër si Irani, i cili do të qëndrojë krah për krah me të hapur në një konflikt të ri, jo vetëm narrativisht, por edhe përmes ekonomisë, sanksioneve, etj. kundër forcave të botës liberale, në atë rast mund të themi se Lindja e Mesme ka nevojë për një partner që do të hapë një luftë të re për interesat ruse. Por duke pasur parasysh në të njëjtën kohë faktin se Moska, nëse partneri i saj në këtë rast Irani, hyri në konflikte ushtarake me një vend të tretë në Lindjen e Mesme dhe në këtë mënyrë humbi burimet që merr tani nga Teherani, si mjetet ajrore pa pilot - dronë, mendoj se është e panevojshme të kemi një vatër të re ushtarake në atë pjesë të botës për interesat aktuale të Moskës. Këtë e theksoi profesori universitar Metodi Haxhi-Janev në shfaqje "Shtypi i mëngjesit" duke folur për tensionet e fundit të ndërsjella në Lindjen e Mesme ndërmjet Iranit dhe Izraelit.

- Irani është në thelb mjaft poroz dhe i prekshëm. Këtu janë sanksionet, ja politikat ndërkombëtare ndaj vendit që ne e dimë se cilat janë dhe që kur. Duke ditur kulturën, traditën e këtij vendi, por edhe marrëdhëniet e brendshme politike, mendoj se në këtë moment Teherani nuk është mjaftueshëm i gatshëm për të hyrë në luftë me Izraelin apo ndonjë vend tjetër - theksoi Haxhi Janev.

Profesor Haxhi Janev foli edhe për sfidat e sigurisë që kanë të bëjnë me festimin e ditëlindjes së ardhshme të revolucionarit maqedonas Goce Dellçev në Shkup dhe për provokimet e fundit nga Bullgaria.

- Secili ka të drejtë të festojë çfarë të dojë, por për mua Goce Dellçev është revolucionar maqedonas. Në atë drejtim, mendoj se nëse dolën dy ministra të Brendshëm dhe deklaruan se gjithçka do të jetë mirë, duhet të jetë për një përshëndetje, sepse me këtë të dyja palët deklarojnë se kanë vullnet për të ulur tensionet. Dhe në vend të përshkallëzimit të marrëdhënieve, kjo do të kontribuojë që gjërat të zgjidhen me dinjitet në mënyrë paqësore dhe diplomatike - theksoi Haxhi Janev.

Ndiqeni më shumë nga intervista e Haxhi Janevit në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës