VIDEO INTERVISTË | Haxhi Janev: Marrëveshja e ekstradimit me Turqinë lë të kuptohet për dorëzimin e shpejtë të Palevskit

Prof. Metodi Haxhi Janev / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Shërbimet tona të sigurisë përfunduan në mënyrë profesionale dhe menjëherë punën e tyre kur bëhet fjalë për gjetjen dhe më pas ndalimin e personave të përfshirë. Kush janë ata ata dyshojnë për vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska dhe Pavle Zhezovskit nga Velesi. Sqarim shtesë për opinionin vendor është fakti se pavarësisht se sa efektive janë institucionet maqedonase në dorëzimin e dokumentacionit të nevojshëm nga autoritetet turke për dorëzimin e të dyshuarit Ljupço Palevski për krimet e kryera në vend, ekzistojnë procedura ligjore ndërkombëtare që duhet të i respektuar dhe i vëzhguar – thotë profesori universitar Metodat Hadzi Janev gjatë një paraqitje të ftuar në emisionin e mëngjesit të Shtypi i Lirë.

Gjatë bisedës në studio, Haxhi Janev ka sqaruar se ekstradimi nuk është i garantuar në të gjitha rastet, sidomos kur bëhet fjalë për sfondin politik. Siç pretendon profesori, në rastin e vrasjes së Vanyas së vogël, nuk bëhet fjalë për ndonjë konotacion politik dhe për këtë arsye nuk duhet të ketë vonesa të mëdha në procedurë.

- Ajo që është ndoshta fati më i madh në këtë rast dhe i referohet përmbushjes më të shpejtë të drejtësisë, është fakti se Maqedonia dhe Turqia kanë nënshkruar marrëveshje dypalëshe për ekstradimin e ndërsjellë të personave të akuzuar për vepra penale, që për mendimin tim parashikon dërgimin e shpejtë të i dyshuari Ljupço Palevski para institucioneve të vendit thotë – Haxhi Janev.

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare thekson se tani e gjithë procedura janë ai zbret në punën e institucioneve turke dhe vlerësimin e tyre për të përndjekurin Palevski, dhe sipas Haxhi Janev, kjo mund të zgjasë një muaj ose më shumë.

- Deri më tani, nga informacionet e mbledhura në procedurën para-hetimore dhe hetimore, nuk ka të dhëna për përfshirje politike dhe lidhje me refugjatin e dyshuar. Nëse bëhet një retrospektivë e refugjatëve nga vendi Kush janë ata të dënuar në procese të cilat ende nuk janë në dispozicion të autoritetit tonë gjyqësor si Rasti i ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe të tjerëve, shihet se këto janë raste krejtësisht të ndryshme me përfshirje të thellë politike. Në këtë kontekst, nuk pres ndonjë zgjatje të ekstradimit të të dyshuarit nga autoritetet turke, përveç nëse është një gabim administrativ i bërë pa dashje nga ne për të kompletuar dokumentacionin për ekstradimin e refugjatit Palevski sa më shpejt që Turqia të kërkojë shtesë. informacion - theksoi profesori Haxhi Janev.

Në bisedën në studio, profesori Haxhi Yanev iu referua edhe zhvillimeve të fundit me luftërat në Ukrainë dhe Izrael, bllokimin e kërkesës së Shtëpisë së Bardhë për ndihmë urgjente financiare për Ukrainën dhe Izraelin nga Senati amerikan, por edhe zhvillime të tjera nga skenën politike ndërkombëtare.

Më shumë nga biseda nga vizita e profesorit universitar Metodi Haxhi Janev mund të shikoni në videon e mëposhtme.

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës