VIDEO INTERVISTË | Goran Janevic, Janta volejboll: Të mos harrojmë volejbollin!

Goran Janevic - trajner i volejbollit / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Pronari i Janta Volley, Goran Janevic, ka treguar për “Morning Press” sukseset, dështimet dhe sfidat me të cilat përballet volejbolli në Maqedoni. Janta Volley, një nga klubet më të njohura dhe më fituese të volejbollit në konkurrencën e femrave, aktualisht është e dyta në Ligën e Parë të Femrave, por sipas Janevic, klubi ka shanse të mira për të fituar sërish titullin.

Vëmendja e pakët që media dhe opinioni i kushtojnë volejbollit, fatkeqësisht është një problem serioz për këtë sport, i cili historikisht është mjaft i njohur në Maqedoni dhe në rajon. Pavarësisht sukseseve që kombëtarja jonë e meshkujve ka shënuar në kampionatet evropiane, për momentin mbështetja për ligat e larta mbetet minimale.

Krahas sukseseve të mëdha që Janta Volley ka shënuar në volejbollin për femra, klubi shquhet edhe për shkollën e tij. Siç thotë kreu i klubit, Goran Janevic, numri i vajzave të reja që vendosin të ushtrojnë volejboll është ende i lartë. Sipas tij, femrat kanë më shumë konkurrencë se meshkujt.

Janevic thotë se djemtë shpesh zgjedhin të trajnojnë futboll, basketboll apo hendboll, gjë që i lë hapësirë ​​volejbollit për femra që të zhvillohet më tej.

Aspekti financiar është gjithashtu një arsye e madhe pse të rinjtë rrallë vendosin të konkurrojnë profesionalisht. Sipas trajnerit të Janta Volley, në Maqedoni volejbolli fatkeqësisht është një sport rekreativ.

Janevic thotë se duhet investuar shumë në këtë sport, sepse ka kapacitete të mjaftueshme për ta ndërtuar këtë vend si një forcë serioze volejbolli në nivel evropian.

Në shtator, Maqedonia e Veriut, së bashku me Izraelin, Italinë dhe Bullgarinë do të organizojnë Kampionatin Evropian të Volejbollit, i cili mund të jetë një mundësi për të zhvilluar më tej këtë sport në nivel shtetëror.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës