VIDEO INTERVISTË | Jovev: Nuk jam i inatosur me ministrin - mendoj se ky është një keqkuptim që do të korrigjohet

Prof. Dr Sashko Jovev/Foto: Sloboden pechat

Këto ditë opinioni po bën bujë me shkarkimin nga pozita e drejtorit të themeluesit të kardiokirurgjisë maqedonase, prof. Dr Sashko Jovev. Avokatët e doktor Jovevit thonë se shkarkimi i tij është bërë për një arsye të çuditshme, mosmiratimin e detyrës nga ministri i Shëndetësisë, por jo nga aktuali Fatmir Mejiti, por nga ish-ministri Bekim Sali. Vendimi është në arkiv, nuk është i nënshkruar nga drejtori Jovev. Punonjësit e mbështesin plotësisht Jovevin dhe thonë se po largohen me të. Në “Utrinski Peçat” në Slobodna Tv, me profesor Jovev kemi biseduar për rrjedhën e gjithë shkarkimit, për momentin kur ishte në pushim mjekësor kur bashkë me mediat mësoi se ishte shkarkuar.

- Isha larg, vendimi është në arkiv, është marrë me vonesë, pothuajse në fund të ditës së punës. Isha me pushim mjekësor dhe para se të merrej vendimi në klinikën tonë, pata disa thirrje nga disa persona nga Ministria e Shëndetësisë që të më pushonin nga puna. Pyesja veten pse dhe si - thotë Jovev.

Ai sqaron se së fundmi kanë hapur një sallë hibride në Klinikë, ku ka marrë pjesë edhe kryeministri. Ministri nuk është paraqitur, nuk e di për çfarë arsye.

- Hapëm një sallë të re hibride, po bëhemi qendër rajonale e Kardiokirurgjisë. Kjo sallë ofron mbështetje ekstrakorporale deri në 3 muaj për pacientët që nuk kanë zemër apo mushkëri dhe janë në pritje të transplantit. Ministri nuk erdhi në hapje, nuk e di për çfarë arsye. Salla hibride është donacion i Bankës Botërore, por ministri ndoshta ka menduar se ndoshta ftesa është dërguar me vonesë - thotë Jovev.

Të gjithë ishin të ftuar siç duhet, por Jovev thotë se ndoshta nuk e kuptuan njëri-tjetrin.

- Unë nuk kam protokoll klinike, kam administrim, dikush ka marrë ftesë më herët, dikush më vonë, një datë korrespondon me një tjetër dhe e kam gjetur veten të pazgjedhur. Ne caktuam datën, erdhi kryeministri, ministri nuk erdhi dhe më pas u krijua një situatë e pakëndshme që nuk respektova disa protokolle dhe bëra një gabim të madh – thotë Jovev.

Ai sqaron se menjëherë pas kësaj është dërguar një komision i caktuar direkt nga ministri në të njëjtën ditë kur u hapën. Por nuk ka qenë komision nga Inspektorati Sanitar, siç pretendoi ministri Fatmir Mejiti.

- Ka qenë një komision nga Ministria e Shëndetësisë për orarin e punës, në detyrë, kanë vepruar në 17 pika. Ne kishim dokumente për gjithçka, kuptoheshim dhe shpresoj që gjithçka të shkojë mirë. Edhe nëse ka pasur gabime, sigurisht që janë të vogla, kush punon dhe gabon. Pra mund ta interpretojmë si kontroll të rregullt – thotë profesori.

Ai sqaron se ky kontroll është caktuar direkt nga zyra e ministrit. I pyetur nëse ka qenë kotësia e ministrit të Shtetit sepse arsyeja e shkarkimit të tij ishte e çuditshme, Jovev tha se vërtet nuk e di se çfarë po ndodh dhe nuk e di se çfarë fshihet pas shkarkimit të tij, por beson se është një gabim i ministri apo ndonjë keqkuptim.

- Nuk e di se çfarë fshihet pas kësaj, nëse ka pasur një gabim, ai duhet të më thotë ta rregulloj, të kërkoj falje nëse është e nevojshme, por asgjë e madhe me siguri. Sa i përket detyrës, të gjithë drejtorët janë në detyrë, sidomos unë që kam një ekip të ri pas meje. Nuk fle, operoj pas 5-6 orësh. Punoj shumë, viktimë është edhe familja ime – thotë Jovev.

Ai shpreson se sapo ka dalë deklarata e ministrit se po fle në punë dhe se nuk është thënë me keqdashje dhe se mund të ndryshohet.

- Por jam i habitur nga deklarata të tilla dhe dyshoj se ka diçka më të madhe pas kësaj, por nuk dua ta besoj - thotë drejtori.

Ai nuk do të dalë nga klinika, do të qëndrojë sepse nëse ai shkon, të gjithë shkojnë me të. Është mëkat të çmontohet klinika dhe njerëzit të bëhen dëm kolateral. Pas konferencës për media, përkrahje nga LSDM, drejtor i së cilës është kardiokirurgjia, nga deputetja e Mejitit, Manoleva, e cila është nga LSDM, nga BDI, nga partitë opozitare, nga mediat.

- Më ka telefonuar edhe njëri nga deputetët e kryeministrit, ka thënë se kam përkrahje të plotë nga ta, por personalisht nuk ka telefonuar Kovaçevski. Të punësuarit janë të gjithë të lënduar, ne bëjmë sakrifica për pacientët tanë dhe kam përkrahje të plotë prej tyre – thotë Jovev.

Ai thotë se kolegët e huaj, drejtorë të klinikave të huaja, por edhe nga rajoni, janë të habitur dhe pyesin se si mund të ndihmojnë.

- Nuk e di nëse turni im është përllogaritje partiake, por një gjë e di, jam dëm kolateral. Nuk dua të jem viktimë e kalkulimeve partiake, por në fund kështu del. E di që shumë kolegëve u është ofruar vendi, por të gjithë kolegët kanë refuzuar, me përgjigjen se ai është profesori ynë dhe nuk mund ta zëvendësojmë - thotë Jovev.

Ai nuk e di se sa do të qëndrojë i panënshkruar në arkiv vendimi i ndryshimit dhe çfarë do të ndodhë nëse nuk firmoset. Ai do të konsultohet me avokatët pasditen e sotme. Ai shpall padinë, por do të presë zgjidhjen e çështjes.

– Çfarëdo që të ndodhë, unë do të vazhdoj të punoj, pacientët do të operohen, për sa kohë të ketë materiale. Por meqë nuk firmos dot, në një moment do të na mbarojnë materialet. Por përderisa ka materiale do të ketë edhe operacione – thotë Jovev.

Mjeku thotë se nuk është inatosur me ministrin - mendon se ky është një keqkuptim që do të korrigjohet.

Ndiqeni të plotë intervistën në Slobodna TV:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës