VIDEO INTERVISTË | Anna Dornik: Nuk ishte sukses të mposhte kancerin e gjirit, por të mundje veten

Ana Dornik - folëse motivuese / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

serb humanitar, aktivist и folëse motivuese Anna Dornik është një grua që pas betejës me kanceri i gjirit, ajo doli fituese dhe jo vetëm kaq, ajo ua kushton jetën të gjitha grave që po bëjnë të njëjtën luftë. Anna është një grua që rrezaton të sajën atmosferë pozitive, një grua që e vë përvojën e saj në shërbim të të tjerëve që kanë nevojë për mbështetje jo vetëm në luftën kundër kancerit, por në përgjithësi në jetë.

Javën e kaluar Dorniku ishte mysafire në konferencën rajonale të grave “Profemina 2023”, e cila u mbajt në Shkup, kështu që vizitën e saj në Maqedoni e shfrytëzoi për të vizituar emisioni i mëngjesit “Shtypi i Lirë”.

- Më vjen shumë mirë që qasjen time afirmative në luftën time mund t'ua përcjell grave këtu në Maqedoni. Lufta në vetvete nuk është as e thjeshtë dhe as e lehtë, është një slitë emocionesh, një lojë mendore, ku fiton nëse ia del të mposhtësh veten, jo kancerin e gjirit. Nuk ishte një sukses të mundje kancerin e gjirit, por të mundje veten. Dhe ky është mesazhi im për të gjitha gratë, çfarë mendimesh mbajmë me vete, kështu do të jetojmë. Përballja me atë sëmundje është një moment kur në të vërtetë vdes, një moment kur pyet veten nëse do të mbijetosh, nëse do të shohësh një mëngjes të ri dhe çfarë do të thotë ajo sëmundje për ty, nëse do të mbijetosh. Nëna ime vdiq nga kanceri i gjirit kur unë isha shumë e re dhe ajo ishte shumë e re, dhe gjithçka që kisha përpara ishte imazhi i asaj gruaje që vdiq. Prandaj doja të isha një provë për ato zonja që luftojnë dhe që do të ecin me këpucët e mia se do të mbijetojnë, dëshmi e një lufte afirmative, sepse atë grua nuk e kisha përballë. Vërtet eca verbërisht nëpër rrugët e kësaj jete, duke kuptuar se gratë që takova në profilin tim në Instagram kishin nevojë për mbështetje dhe se ishte e nevojshme të tregoja dikë me entuziazëm, dikë që vendosi të mos përcaktohej nga sëmundja, por të ishte frymëzim i pastër. . Ato femra kishin nevojë për një të tillë për t'u shfaqur, që të mund të ecnin në atë rrugë, dhe unë jam mirënjohëse që jam motivimi i atyre femrave të bukura në Serbi dhe Maqedoni - thotë Dornik.

Ana Dornik – folëse motivuese / Foto: "Sloboden Pechat"

Anna është autore edhe e librit autobiografik “Ti si taa”, për të cilin thotë se nuk është një haraç për sëmundjen, por një manual për përballimin e problemeve të jetës së grave. Ajo lufton për ndërgjegjësimin më të madh të parandalimit të hershëm, edukimit dhe mbështetjes në trajtim.

– Janë dy momente kyçe në jetë, është momenti kur lindim dhe momenti kur kuptojmë pse kemi lindur. Libri im kujton saktësisht pse secili prej nesh ka lindur, me çfarë qëllimi dhe se kur të gjejmë qëllimin tonë, ju tuajin, unë timin... atëherë ne kemi gjetur veten. Atëherë ne kemi një motiv, një arsye për të luftuar, jo për të luftuar për dikë tjetër, por për veten tonë, dhe gjithçka tjetër është pasojë. Pra, libri im kujton se ne duhet të gjejmë vlerat tona dhe atë që në fakt na bën të lumtur, sepse nëse jemi të lumtur, mjedisi ynë do të jetë i lumtur. Ne shpesh vendosim për lumturinë për shkak të të tjerëve dhe aq më shpesh e presim atë lumturi, duke menduar se ajo do të vijë vetë. Ne shpesh presim që rrethanat që na rrethojnë të ndryshojnë dhe ne duhet të përshtatemi me ato rrethana, libri im na kujton se çdo ndryshim vjen nga vetja jonë dhe më pas kur ne ndryshojmë ndodh një proces vërtet magjik – thotë Anna.

Dornik ka rreth 42.000 mijë ndjekës në Instagram dhe siç thotë ajo, arrin të arrijë tek të gjithë ata që kanë nevojë për mbështetjen e saj. Edhe pse beson se në ato momente të vështira është e rëndësishme mbështetja e familjes, njerëzve të dashur dhe mjedisit, megjithatë nuk është vendimtare. Sipas saj, gjëja më e rëndësishme është pranimi dhe lufta me veten.

- Mbështetja nga mjedisi është shumë e rëndësishme, por jo më e rëndësishmja. Gjëja më e rëndësishme është që pacienti të gjejë forcën tek vetja. Ky është momenti kyç i shërimit. Dhe si ta gjeni atë? Së pari, duke pranuar atë që na është dhënë. Nietzsche tha: "Amor fati" - duaje fatin tënd! Duajini përvojat tuaja, çfarëdo qofshin ato. Dhe kur ta pranojmë dhe ta duam dhe të jemi me ato ndjenja, dmth nuk do të ikim nga ajo që na ndodhi, atëherë mund të themi: "OK, kam kancer gjiri, çfarë më pas?". Fuqia e ndryshimit qëndron në fuqinë e pyetjeve të mira. Kur nuk i bëja vetes pyetjen “pse më ndodhi sëmundja?” dhe fillova të mendoj se çfarë mund të bëj që kjo sëmundje të më frymëzojë dhe në fund të më përfitojë, atëherë u bëra më mirë – tha Dornik.

Më shumë nga biseda me Anna Dornik mund të shihni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës