VIDEO INTERVISTË | Aleksandar Acevski dhe Katerina Acevska, Federata Maqedonase Jiu Jitsu: Vendi i tretë në Francë është konfirmim i sukseseve tona

Aleksandar Acevski dhe Katerina Acevska, Federata Maqedonase Jiu Jitsu/ Foto Sloboden Pechat/ Dragan Mitreski

Kryetrajneri i Federatës Maqedonase Jiu Jitsu, Aleksandar Acevski dhe luftëtarja më e mirë në këtë art luftarak, Katerina Acevska, në një bisedë për “Utrinski Pechat” kanë treguar se si u zhvillua kampionati evropian i fundit në Francë, ku e reja Katerina fitoi një medaljen e bronztë, si dhe për situatën aktuale në federatë.

Katerina ndonëse humbi ndeshjen e parë me italianen Mazza Federica, ajo arriti të arrijë në vendin e tretë përmes një revanshi. Siç tha ajo për “Utrinski Pechat”, humbja në ndeshjen e parë i shërbeu si motivim për të vazhduar dhe për të arritur në vendin e tretë. Për të ky kampionat është një eksperiencë e madhe dhe me këtë rezultat të madh konfirmohet suksesi i Maqedonisë jo vetëm në jiu jitsu, por edhe në të gjitha sportet marciale.

Për këtë ka folur edhe kryetrajneri i Federatës së Jiu Jitsu-së së Maqedonisë, Aleksandar Acevski, i cili tha se vendi gjithmonë ka pasur luftëtarë të mirë në të gjitha sportet marciale. Ai thotë se është i kënaqur që një numër i madh fëmijësh ende vendosin të regjistrohen dhe të mësojnë arte të ndryshme marciale, dhe suksesi i luftëtarëve të rinj është një shembull i shkëlqyer për gjeneratat e ardhshme.

Edhe pse numri i luftëtarëve maqedonas që luftojnë profesionalisht në sportet marciale është relativisht i vogël, fëmijët vazhdojnë të shënojnë rezultate të mira. Acevski thotë se me jiu jitsu të rinjtë mund të mësojnë mënyra të ndryshme të mbrojtjes, të cilat mund t'i ndihmojnë në jetë, si dhe aftësi sportive dhe shpirt konkurrues.

Katerina e re thotë se herën e parë që veshi një kimono, ra në dashuri me mënyrën se si i shkonte, ndaj vendosi t'i përkushtohej arteve marciale. Ajo e sheh veten si trajnere xhiu-jitsu në të ardhmen dhe dëshira e saj më e madhe është që një ditë fëmija që ka trajnuar të ketë sukses të fitojë një medalje në një garë evropiane apo botërore.

Këtë vit federatën e presin edhe disa kampionate të tjera, të cilat Acevski shpreson se do të rezultojnë me suksese të reja për Maqedoninë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës