Ekipi i Inter dhe zyrtarisht siguroi një vend në grupet e Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm garues 2023/2024. Kujtojmë se “nerasurët” e Milanos këtë sezon do të luajnë finalen e Champions League, në Stamboll për titullin më 10 qershor, kundërshtari i tyre është Manchester City.

Lojtarët e trajnerit Simone Inzaghi në xhiron e parafundit të 37-të Seria A. në shtëpi e kapërcejnë Atalanta me rezultatin përfundimtar 3:2. Klubi nga Bergamo ka mbetur pa renditje në elitë, pasi ka tre pikë më pak se Milani, por edhe një rezultat më të keq reciprok.

Në ndeshjen e sotme në stadiumin “Giuseppe Meazza”, Interi shënoi dy gola në tre minutat e para me anë të Lukakut dhe Barelës dhe mysafirët shkurtuan rezultatin në minutën e 36-të, shënues ishte Pasaliç.

Lautaro shënoi 3:1 në minutën e 77-të pas asistimit të Brozović-it dhe epilogu përfundimtar u vendos në minutën e 91-të pas autogolit të Onanës.

Në ndeshjet e mbetura të programit të së shtunës, Spezia humbi bindshëm në shtëpi nga Torino (0:4), më pas Fiorentina mposhti Romën (2:1), ndërsa Salernitana e mposhti me një kthesë. Udinese (3:2) nga përfaqësuesi maqedonas Ilija Nestorovski i cili shënoi gol për ekipin nga Udine..