VIDEO | Një influencuese mori dy vjet burg për një video të saj duke ngrënë mish derri

Foto: Printscreen/Tik-tok

Tikeri Leena Mukherjee është dënuar me dy vjet burg në Indonezi për shkak të një videoje të recitimit të saj lutja islame, dhe pastaj ha mish derri, gjë që tërhoqi një dënim të gjerë në vendin me shumicë myslimane. Videoja u bë virale dhe mori miliona shikime.

Në video, Lina rrudh vetullat teksa reciton lutjen muslimane para se të hajë lëkurën e derrit të freskët. Dikush e raportoi atë, kështu që Ndikuesi i Gjykatës së qytetit Palembang u shpall fajtor "Shpërndarja e informacionit që synon nxitjen e urrejtjes kundër individëve fetarë dhe grupeve të caktuara".

 

@selebvirallterkini #artisvirale #makanbabi #linamukherjee #fyp #fyp ♬ suara asli – SELEBVIRALL

Mukherjee, vetë muslimane, u gjobit gjithashtu rëndë për videon - u urdhërua të paguante 250 milion rupi (15.000 €).

Indonezia është kombi më i madh me shumicë myslimane në botë dhe ka ligje të rrepta për blasfeminë.

Sipas Islamit mishi i derrit konsiderohet haram, pra mëkat.

Lina u tha gazetarëve pas gjyqit se ishte e befasuar nga vendimi.

“E di që jam fajtore, por nuk e prisja këtë dënim”, tha Lina për stacionin lokal Metro TV.

Organi më i lartë klerik mysliman i Indonezisë, Këshilli i Ulemasë Indoneziane, e cilësoi videon e saj blasfemuese.

Influencuesi popullor ka më shumë se 2,2 milionë ndjekës në TikTok. Rasti i saj është i fundit në një seri dënimesh të profilit të lartë për blasfemi në vitet e fundit.

Vitin e kaluar, gjashtë persona u arrestuan pasi një zinxhir baresh promovoi alkool falas te klientët e quajtur Mohammed. Dhe në vitin 2017, ish-guvernatori i krishterë i Xhakartës u hodh pas hekurave pasi u akuzua për fyerje të Islamit.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës