VIDEO: Mijëra rusë po përpiqen të largohen nga vendi nga frika se mos çohen në front

FOTO-printscreen- Kufiri Ruso - Gjeorgji

ИRusët e ftohtë po përpiqen të largohen nga vendi i tyre nga frika se mos çohen në front. Sipas ruse mMinistria e Mbrojtjes duhet të thirret vetëm zyrtarisht 300.000 meshkujt që nuk kanë më shumë se 55 vjet dhe që kanë kryer tashmë shërbimin ushtarak. Megjithatë, media ruse raporton raste të të moshuarve dhe burrave pa përvojë ushtarake, të cilët gjithashtu morën një thirrje për mobilizim.

Gazeta "Novaya Gazeta Europe", i cili është kritik ndaj qeverisë, madje pretendon se numri i planifikuar i rekrutëve që do të mobilizohet është dukshëm më i lartë, deri në një milion. Kazani i thashethemeve dhe spekulimeve ka filluar të vlojë që atëherë. Kremlini e mohon. Njerëzit janë të pasigurt.

Është në atë kontekst këto ditë turma të mëdha në të gjitha pikat kufitare që çojnë nga Rusia, dhe sipas informacioneve të fundit, aktualisht në kufirin me Gjeorgjinë është një kolonë e gjatë 14 km e automjeteve.

Sipas gazetarit të BBC, Reyhan Demitri, shumica e burrave janë në kolonën dhjetë kilometra të gjatë midis Gjeorgjisë dhe Rusisë.

Demitri në raportin e tij që transmetohet nga mediat rajonale shprehet se kolona mezi lëviz, kështu që pritja për të kaluar kufirin mund të jetë deri në 20 orë.

Përveç kësaj Gjeorgjia, Një numër i madh automjetesh kanë kaluar edhe nëpër vendkalimet kufitare ndërmjet Finlanda dhe Rusia.

Finlanda është e kujdesshme në lidhje me dhënien e vizave për rusët

Zyrtari finlandez Meit Pitkaniti tha se numri i rusëve që mbërrinin ishte më shumë se dyfishuar në krahasim me numrin që kaluan kufirin gjatë javës së kaluar.

Presidenti i Finlandës dhe një komitet ministror propozuan dje kufizime të rëndësishme në dhënien e vizave për qytetarët rusë dhe hyrjen në vend.

Kujtojmë, ndonëse fillimisht u njoftua se do të rekrutohen 300.000 mijë burra që janë në rezerva ushtarake ose me përvojë ushtarake, në ditën e parë pas shpalljes së mobilizimit, policia ushtarake filloi të sekuestronte studentë si dhe qytetarë që nuk bëjnë pjesë. për kategoritë e përmendura. Për shkak të kësaj, në Rusi ka një panik të përgjithshëm dhe qytetarët po përpiqen të largohen nga vendi në çdo mënyrë të mundshme, kështu që pothuajse të gjitha fluturimet me një drejtim nga Rusia janë shitur, dhe çmimet e biletave janë rritur ndjeshëm dhe tani arrijnë shumën prej 10.000. euro.

Deri më tani, BE nuk i kupton kërcënimet e Putinit me armë bërthamore?

Ndërkohë, përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, tha se Bashkimi Evropian (BE) duhet të marrë seriozisht kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin se ai mund të përdorë armë bërthamore në konfliktin në Ukrainë. Borel e tha këtë në një kohë kur Rusia po fillon një mobilizim të pjesshëm dhe po përgatitet të aneksojë katër rrethe ukrainase ku autoritetet pro-ruse po organizojnë referendume për bashkimin me Rusinë.

Josep Borrell / Foto EPA-EFE / CHRISTOPHE ARCHAMBAULT /

“Sigurisht, ky është një moment i rrezikshëm sepse ushtria ruse është mbështetur në një cep dhe reagimi i Putinit, se ai do të përdorë armë bërthamore, është shumë i keq”, tha Borrell.

Në një fjalim drejtuar kombit në fillim të kësaj jave, Putin tha se vendi i tij kishte "armë të ndryshme shkatërruese" dhe do të "përdorte të gjitha mjetet në dispozicion", duke shtuar se "nuk është një bllof".

"Kur njerëzit thonë se nuk është një bllof, duhet t'i marrësh seriozisht," tha Borrell.

Ai hodhi poshtë shqetësimet se rezervat e armëve të BE-së ishin të ulëta dhe tha se Bashkimi duhet të vazhdojë të ofrojë ndihmë ushtarake për Ukrainën dhe sanksionet ekonomike kundër Rusisë, si dhe aktivitetin diplomatik.

Putini po përballet me disfata në fushën e betejës, me forcat ruse të shtyra në kundërofensivë ukrainase.

Forcat e Putinit janë në një pozitë të keqe, pajtohen analistët, por Borel tha se duhet të arrihet një "zgjidhje diplomatike" që ruan sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

“Përndryshe, ne mund ta përfundojmë luftën, por nuk do të kemi paqe dhe do të kemi një luftë tjetër”, tha Borrell.

Ai pranoi se rritja e çmimeve të energjisë e shkaktuar nga lufta ishte një shqetësim. Zyrtari më i lartë i BE-së i kërkoi Putinit të luajë rolin e tij në arritjen e një zgjidhjeje të negociuar, duke shtuar se "duhen dy për tango".

“Të gjithë ata që shkuan në Moskë, në Kremlin, për të biseduar me Putinin, u kthyen me të njëjtën përgjigje - unë (Putini) kam synime ushtarake dhe nëse nuk i arrij ato qëllime ushtarake, do të vazhdoj të luftoj. Është sigurisht një trend shqetësues, por ne duhet të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën”, tha Borrell.

Video e ditës