VIDEO: Alpinisti kroat varet në një shkëmb në malin Velezh, shpëtimi zgjat me orë të tëra

Një grua kroate varet në një shkëmb në malin Velež në BiH/Foto: Screenshot/Facebook

Një operacion i madh shpëtimi është duke u zhvilluar për një shtetas kroat të vlefshëm, i cili është i varur në shkëmbin e malit Velez, transmeton Dnevni avaz.

Në aksion po marrin pjesë një numër i madh stacionesh të Shërbimit të Shpëtimit Pyjor (SHSHP) dhe shtatë anëtarë të SHSHP Prenj.

Shpëtimi është i vështirë për shkak të vendndodhjes jashtëzakonisht të paarritshme dhe zgjat më shumë se tre orë.

“Në zonën e malit Velezh në fshatin Vita Felale ka ndodhur një aksident, ku ka mbetur i lënduar një shtetas i Republikës së Kroacisë. Një operacion shpëtimi është në proces”, tha Administrata Kantonale e CZ HNK.

 

Një aksident ka ndodhur në zonën malore të Velezhit në lokacionin Vita Felale, ku ka mbetur i plagosur një shtetas RH. Një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar.

postuar nga Administrata për mbrojtje civile dhe zjarrfikje HNŽ-e të dielën, 28 maj 2023

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës