"Tulipët" triumfuan ndaj Belgjikës në Johan Cruyff Arena/Amsterdam, Holandë/25 shtator 2022/foto: EPA-EFE/Koen van Weel

U luajtën ndeshjet e xhiros së fundit të grupeve “1” dhe “4”. Dhe ndarja brenda Lidhja e Kombeve, dhe tani dimë dy kombëtare që do të shkojnë Turneu Final Four, si dhe dy që bien në divizionin B.

Kroacia ka arritur fitoren 1:3 në ndeshjen e jashtme Austri, me të cilën fitoi një vend në finalen e garës, por edhe e shtyu Austrinë në një gradë më të ulët.

Filloi mirë për kroatët, të cilët tashmë në minutën e gjashtë kishin epërsi 0:1 dhe shënuan golin. Modric ndihmuar nga Vlasic. Por vetëm tre minuta më vonë Baumgartner arriti të barazojë rezultatin.

Pjesa e dytë sjell një lojë shumë më të mirë nga Kroacia dhe kjo u duk veçanërisht në minutën e 69-të kur Livaya shënoi pas asistimit të shkëlqyer të Perishiqit dhe mysafirët patën sërish epërsinë. Vetëm tre minuta më vonë ishte 1:3 dhe ai shënoi rezultatin përfundimtar Lovren.

Franca në grupin “1” kishte frikë nga një fitore e mundshme e Austri gjë që do t'i kishte sjellë kampionëve aktualë të botës një lëvizje në një gradë më të ulët. E sa i përket ndeshjes së “trikolorëve”, ata zhgënjyen edhe një herë tifozët e tyre me humbjen në Danimarka e cila festoi me golat e Dolberg и Skov Olsen në pjesën e parë.

Hollandezët do t'i bashkohet “kubeve” në turneun F4, i cili do të mbahet vitin e ardhshëm në periudhën 14-18 qershor. “Tulepët” fituan vendin e parë në grupin “4”, triumfuan edhe ndaj tyre Belgjika në Amsterdam me qëllimin e Van Dyke në minutën e 73-të në Johan Cruyff Arena.

Uellsi do të luajë në divizionin B, në shtëpi në Cardiff u mund nga Polonia, dhe ishte shënuesi i golit të vetëm Swiderski në minutën e 58-të pas asistimit të Lewandovskit.

Katër kombëtare po luftojnë për dy vendet e mbetura në turneun Final Four: Hungaria, Italia, Portugalia dhe Spanja. Pjesëmarrëse e re në Ligën “B” është Kazakistani, ndërsa në edicionin e ardhshëm në Ligën “C”, përveç Estonisë do të luajë edhe Letonia.