VIDEO: Me një kundërpërgjigje brutale, kroatët dërguan në shtëpi Kanadanë me katër gola në rrjetë

Marko Livaja ishte një nga golashënuesit për Kroacinë në fitoren ndaj Kanadasë/foto: EPA-EFE/Ali Haider

Fitorja e parë dhe e rëndësishme për Kombëtarja e Kroacisë mbi Kupa e Botës në Katar pasi e mposhti me 4:1 Kanadë.

Tri përzgjedhjet në turin e tretë të fundit të grupit “F” do të luftojnë për dy pozitat e para që të çojnë në fazën e 4/1-tës. Kroatët janë në vendin e parë (goli diferencë XNUMX:XNUMX) me katër pikë sa ka Marok (2: 0), Belgët janë në pozitën e tretë me tre pikë (1:2), kurse Kanadaja e cila i humbi të gjitha shanset për në fazën eliminatore është në vendin e katërt të fundit pa pikë.

Kanadaja tronditi në fillim nënkampionen e botës pasi kaloi në avantazh me golin e Alphonso Davis tashmë në minutën e dytë. Më pas kanadezët vazhduan të shtypnin dhe të luanin në pjesën e kundërshtarit, por nuk pati mundësi të reja reale. Me kalimin e kohës, kroatët vendosën lojën e tyre në mesfushë dhe u bënë shumë më të rrezikshëm.

Deklarata skandaloze e kryetrajnerit të Kanadasë: Do ta qisim Kroacinë!

Në minutën e 35-të Livaja bëri një goditje të mirë, por Borjani ndërhyri mirë në ndryshim nga sulmi i radhës. Perishiq e humbi Kramariq i cili goditi diagonalisht këndin e largët nga ana e majtë dhe barazoi në 1:1. Pas atij goli, Kroacia ushtroi presion të mëtejshëm mbi kanadezët në tërheqje dhe tashmë në minutën e 44-të, Juranoviç asistoi. Livaya i cili me një gjuajtje precize nga rreth 18 metra mposhti Borjanin me rezultat 2:1.

Kroatët mbanin gjithçka nën kontroll dhe prisnin momentin e duhur për një realizim të ri dhe kjo ndodhi në minutën e 70-të. Asistent ishte Perišić, dhe Kramarić ishte përsëri preciz për të rritur avantazhin (3:1). Në kohën shtesë, Kroacia shënoi një tjetër gol, Orsiç doli i vetëm përballë Borjanit, duke asistuar me vetëmohim Mayer për finalen 4:1.

Më datë 1 dhjetor zhvillohen ndeshjet e xhiros së tretë finale, nga ora 16.00:XNUMX do të luajnë Kanada – Marok dhe Kroaci – Belgjikë.

Video e ditës