VIDEO | Tmerr në Indi: Të paktën tetë të vdekur në një aksident treni

Aksident hekurudhor në Indi / Foto X

Tetë persona kanë humbur jetën dhe rreth 25 të tjerë janë plagosur në një aksident hekurudhor në shtetin lindor indian të Bengalit Perëndimor.

Aksidenti ndodhi kur një tren mallrash goditi një tren të palëvizshëm pasagjerësh, Kanchenjunga Express, në rrethin New Jalpaiguri të hënën në mëngjes.

Pamjet dramatike nga vendi i përplasjes tregojnë një vagon të trenit ekspres të varur në ajër.

Nuk është ende e qartë se çfarë çoi në rrëzimin, por autoritetet thonë se do të kryhet një hetim i plotë.

Autoritetet thanë se ambulancat dhe ekipet e reagimit ndaj fatkeqësive u dërguan në vendngjarje për përpjekjet e shpëtimit.

“Po mundohemi të përfundojmë sa më shpejt operacionin e shpëtimit. "Informacioni paraprak që kemi është se Kanchenjunga Express u godit nga pas nga një tren mallrash," u tha gazetarëve zyrtari hekurudhor Sabyasachi De.

Një pasagjer i shpëtuar nga Kanchenjunga Express tha se ai pësoi një lëndim në kokë në aksident. “Isha duke udhëtuar me trenin B1 kur u godit”, tha ai për agjencinë e lajmeve ANI.

Ministri Federal i Hekurudhave Ashwini Vaishnau tha se ekipet e ndihmës po punojnë në koordinim të ngushtë me zyrtarët e hekurudhave për të kryer operacionet e shpëtimit.

“Të lënduarit janë dërguar në spital. Zyrtarë të lartë kanë mbërritur në vend”, njoftoi ai në X.

Hekurudhat kanë ngritur një tavolinë kontrolli me një numër të linjës ndihmëse në stacionin Rangapani, pranë të cilit ndodhi përplasja.

Vitin e kaluar, një aksident katastrofik që përfshin tre trena në shtetin lindor të Odishës vrau rreth 290 njerëz dhe plagosi më shumë se 1.000.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës