VIDEO | Pas 50 vitesh, Hollivudi i kërkoi falje indianes që u ngacmua në Oscar

Sachin Littlefeather dhe Marlon Brando Foto: Printskrin/Wikimedia Commons/Profimedia

Ka kaluar gjysmë shekulli që nga popullsia indigjene Apache, Sachin Littlefeather u ngjit në skenë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oskaret në vitin 1973 për të shpjeguar se aktori Marlon Brando ai nuk donte ta pranonte çmimin për shkak të mënyrës në të cilën Indianët shfaqen në filma. Amerikani Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit tani ai i ka kërkuar falje për abuzimin që pësoi.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga 💎💨 (@looksintime)


Aude Muzeu i Filmit Akademia Amerikane u informua se më 17 shtator Sachin Littlefeather, tani 75 vjeç, do të jetë i ftuar në një darkë "bisedë, shërim dhe respekt", raporton AP.

Duke njoftuar vendimin për t'i kërkuar falje Sachin, Muzeu i Arteve dhe Shkencave të Akademia e Filmit citoi presidentin e Akademisë David Rubin, i cili shkroi se fjalimi i Littlefeather ishte një fjalim i fuqishëm publik "i cili ende na kujton sot se dinjiteti njerëzor duhet respektuar".

“Abuzimi që keni pësuar për shkak të deklaratës suaj ishte i pajustifikuar”. Tarifa emocionale që keni duruar dhe çmimi që keni paguar për një karrierë të shkatërruar në industrinë tonë është i pariparueshëm. Për një kohë të gjatë, guximi që treguat nuk u njoh. Për këtë ju kërkojmë ndjesë më të thellë dhe shprehim admirimin tonë të sinqertë”, ka shkruar Rubin.

Sachin Littlefeather tha se nuk beson se do të vijë dita kur Akademia do t'i kërkojë falje, shkruan BBC. Ajo shtoi se ishte "thellësisht inkurajuese të shihje se sa shumë ka ndryshuar" që nga 50 vjet më parë kur ajo refuzoi publikisht të pranonte një Oscar në emër të Marlon Brandos për shkak të mënyrës sesi amerikanët vendas portretizohen në filmat e Hollivudit.

“Nuk e besoja se do ta shihja ditën kur do të më kërkonin falje. Ne indianët jemi njerëz shumë të durueshëm. Epo, kanë kaluar vetëm 50 vjet”, thotë Littlefeather.

Çfarë ndodhi atë natë në Oscars?

Kur Marlon Brando fitoi çmimin Oscar për aktorin më të mirë në 1973 për rolin e tij në "Kumbari", Littlefeather doli në skenë me një fustan vendas amerikan dhe mokasina të lëkurës së kokës, duke u bërë gruaja e parë vendase amerikane që e bën këtë në çmimet më prestigjioze të filmit në botë.

Në një fjalim prej 60 sekondash, ajo shpjegoi se Brando nuk donte ta pranonte çmimin për shkak të "mënyrës se si industria e filmit i trajton amerikanët vendas, vendasit e kontinentit amerikan".

Disa të ftuar në audiencë më pas e përshëndetën atë, dhe sipas dëshmitarëve okularë, ikonën e Hollivudit John Wayne, i cili ishte në prapaskenë atë natë, duke vluar nga inati, ai madje donte ta nxirrte nga skena.

Littlefeather kujton se për shkak të performancës së saj të shkurtër në Academy Awards 1973, ajo iu nënshtrua vitesh diskriminimi, talljeje dhe sulmesh fizike.

Video e ditës