VIDEO | Vrasje e frikshme në Prishtinë: Vritet një grua shtatzënë para klinikës ku kishte ardhur për të lindur

Foto: "Top Channel" / printscreen/Youtube

Një grua shtatzënë e moshës rreth 35 vjeçare, e cila kishte ardhur për të lindur në Klinikën Gjinekologjike në Prishtinë, është vrarë pasdite me disa të shtëna me armë zjarri para hyrjes në klinikë. ndodhin media lokale.

Sipas policisë, rreth orës 18.00:XNUMX është marrë njoftim se në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është gjetur trupi i një gruaje. Sipas informacioneve të publikuara nga mediat, vrasësi është bashkëshorti i të qëlluarit, me të cilin ishin në proces divorci.

“Aktualisht policia në koordinim me prokurorin e shtetit kanë nisur hetimet dhe janë duke vazhduar me ndërmarrjen e të gjitha veprimeve hetimore, me qëllim të zbardhjes së plotë të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Vrasësi i dyshuar është në arrati.

Kanë reaguar politikanët kosovarë. Kryeministri Albin Kurti deklaroi se kjo ishte një vrasje “mizore, e papranueshme dhe e patolerueshme”.

“Një jetë që mbartte një jetë tjetër ka vdekur. Gruaja ishte shtatzënë. Rreth 35 vjet, as gjysmë jete. Dhe fëmija që ajo donte të lindte nuk e filloi as jetën. Vrasës mizor”, ka shkruar Kurti në një postim në Facebook.

Presidenti i Kosovës, Vjosa Osmani, tha se “vala e krimit” dhe “femicidit” duhet të ndalet, duke kërkuar drejtësi për viktimat e dhunës.

“Përgjigja për banditë dhe vrasësit është rendi, ligji dhe dënimi maksimal”, tha Osmani.

Kjo është gruaja e dytë që vritet ditët e fundit në Kosovë, pasi më 25 nëntor u raportua se një burrë vrau gruan e tij me sëpatë, po në Prishtinë.

Video e ditës