VIDEO: Greqia e mbuluar me borë, cikloni Barbara paralizon pjesë të vendit, ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme

Stuhi në Greqi / Foto: EPA

Cikloni i ftohtë i borës “Barbara” goditi Greqinë. Reshjet e dendura të borës po shkaktojnë probleme në qarkullimin tokësor dhe detar, ndërsa në disa pjesë të vendit është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, raportojnë mediat greke.

Linjat e transportit janë anuluar dhe trafiku në periferi të Athinës është i ndaluar sot në mesditë.

Ndërkohë, Mbrojtja Civile, zjarrfikësit, policia, autoritetet rajonale dhe të qytetit po mblidhen sërish, shkruan Eleftherotipia.

Në Atikë, policia rrugore tha se drejtuesit e mjeteve në të gjithë rrjetin rrugor të prefekturës së Atikës duhet të mbajnë zinxhirë dëbore ose pajisje të tjera që nuk rrëshqasin. Lëvizja e mjeteve të rënda mbi 3,5 tonë është e ndaluar në disa autostrada. Autoritetet ndaluan gjithashtu kamionë të tillë nga seksionet e rrugës kombëtare Athinë-Selanik.

Po fryn një erë shumë e fortë e cila vështirëson pastrimin e autostradës drejt Athinës.

Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura nesër pasi bora dhe stuhitë janë ende të pazakonta në Greqi, diçka me të cilën Mesdheu ende po mësohet.

Në pjesët veriore të Athinës nesër mbyllen të gjitha dyqanet, shërbimi i korrierit nuk do të funksionojë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës