VIDEO | Gatuajmë me Maja: Xhepat e biftekut të pulës

ne gatuajmë me maja
Foto: Promo

Ka mijëra mënyra për të përgatitur pulën. Megjithatë, ne mund të provojmë gjithmonë një recetë të re, në të cilën do të shtojmë erëzat dhe barishtet tona të preferuara dhe do të krijojmë përsosmëri për të gjitha shqisat.

Maja këshillon të tregoheni gjithmonë kreative dhe të mos hezitoni të eksperimentoni në kuzhinë.

Ndiqni Majën në "Ne gatuajmë me Majën" çdo ditë pune në Telma Tv në orën 17:20 dhe bëhuni gati për vaktin tuaj të radhës.

ne gatuajmë me maja
Foto: Promo

Xhepat e biftekut të pulës

- 2 biftekë pule
- Sol
- Spec
- 10 domate sheri

Phil
- 2 të bardha vezësh
- 300 g djathë dele
- 1/2 tufë majdanoz
- Piper i tymosur
- Pak vegjeta
- 2-3 lugë vaj

Për pjekje
- 300 g çedër të grirë
- 2 të verdha të vezëve

1. Pritini biftekët nga sipër dhe zgavroni që të futen në xhepa
2. Mbushni këto xhepa me topa letre alumini
I rregullojmë me kripë dhe piper dhe i skuqim nga të dyja anët në një tigan me vaj
4. Kur të jenë skuqur bukur nga të dyja anët, i nxjerrim nga tava dhe i heqim letrën.
Rrahim të bardhat e vezëve me pirun, shtojmë djathin e grimcuar dhe i rregullojmë me Vexhitën dhe piper të tymosur.
6. Shtojmë majdanozin e grirë hollë dhe i përziejmë mirë përbërësit
7. Vendoseni mishin në një enë pjekjeje të lyer me yndyrë dhe mbushni gropat e mishit ku qëndron folia me mbushjen. Vendosni një sasi më të madhe në secilën pjesë.
8. E vendosim enën në furrë të parangrohur në 220 gradë dhe e pjekim për rreth 30 minuta.
9. Në mes të pjekjes nxjerrim enën nga furra dhe me anë të dorezës së një luge druri hapim mbushjen dhe me kujdes vendosim një të verdhë veze në mes.
10. Më pas shtoni çedarin e grirë dhe domatet sherry të prera përgjysmë rreth mishit
11. E vendosim enën në furrë edhe për 15 minuta të piqet djathi

ne gatuajmë me maja
Foto: Promo

Patate me rozmarinë

- 2 patate
- 5 g kripë
- 5 g pluhur për pjekje
- 90 ml vaj luledielli
- 3 thelpinj hudhër
- 1 lugë çaji rozmarinë
- 1/4 tufë majdanoz

1. Vendoseni të vlojë në një enë dhe vendoseni brumin
2. Patatet e prera në kubikë të mëdhenj vendosim në ujë të vluar
3. I ziejmë për rreth 10 minuta dhe i kriposim
4. Nxirrini nga uji
5. Në një tigan me vaj skuqim majdanozin e grirë imët, rozmarinën dhe hudhrat e grira hollë dhe më pas i kalojmë në një kullesë për të kulluar vajin.
6. Hidhini patatet në tiganin ku ishin skuqur erëzat dhe skuqini për 1-2 minuta.
7. Patatet e përgatitura në këtë mënyrë vendosim në një enë rezistente ndaj zjarrit dhe mbi to vendosim erëzat e skuqura.
8. E rregullojmë sipas shijes dhe e vendosim në furrë të parangrohur në 240 gradë dhe e pjekim për rreth 20 minuta.

 

Video e ditës